New York yüksek teknolojili siperlerle korunacak

New York şehrini geçenlerde Sandy Kasırgası vurmuştu. Aşağı Manhattan bu kasırgadan ciddi şekilde etkilenirken saygıdeğer bir yatırım bankası Goldman Sachs ortaya tüm New York’u kum torbalarıyla kaplama fikrini attı.

Florida merkezli Architecture Metals geçen hafta devletten 30 milyon dolar destek kazandı. Para New York şehir programının da desteğiyle küçük şirketleri gelecek fırtınaya hazırlamak için kullanılmak üzere sağlandı. SPS Sel Paneli ismini taşıyan şirketin yeni ürünü yüksek teknolojili siper olarak görülüyor.

Sel panelleri, basitçe binanın etrafını saran bir su geçirmez metal kapı olarak görülebilir. Suyu dışarıda tutarak içeri girmesini engelleyecek. Paneller her bir ayağa monte ediliyor. Yükseklik olarak 1.8-metre olmasına rağmen istiflenerek 5.8-metre yüksekliğe kadar bariyer oluşturabiliyor.

Yüksek teknolojili parçalar, patentlenmiş bir yöntemle, uçak sınıfındaki alüminyuma oyuk açılarak akışkan plastiğin enjekte edilmesi ile üretilmiş.

Sonuç olarak ortaya çok güçlü paneller çıkıyor. Bu arada kurşun geçirmez parçalar da aynı yöntemle üretiliyor.

Paneller çok hafif. Yani birkaç insan tarafından kısa sürede taşınabilir.

Architecture Metals, sel korumasını iş yerlerini korumak için geliştirdi. CEO Tom Osborne New York’luların bir başka selden korunma ihtiyaçlarına cevaben bunu tasarladığını söylüyor. New York şimdilik bu panellerin sağlandığı ilk yer. Osborne bu teknoloji için büyük bir pazar olduğunu düşünüyor.

Bu yeni teknoloji Goldman’ın kum torbası fikrinden çok daha iyi. Goldman artık şehri kum torbaları ile kaplamak yerine yüksek teknolojili paneller kullanabilir.