Nokia’nın Here Maps’ı için 3 milyar dolar gözden çıkarıldı

Uber söylentilere göre Nokia’nın HERE Maps, harita hizmetini satın almak için 3 milyar doları gözden çıkarmış durumda. The New York Times’ın aktardığına göre özel taksi hizmeti HERE’yi lojistik işine girmek için en doğru satın alma hamlesi olarak görüyor.

Uber kendi uygulamasından müşterilerine özel taksi hizmeti sağlıyor, fakat yüksek profilli sorunlarla da karşılaşmıyor değil. HERE’nin alımıyla Uber büyük ihtimalle ilk iş olarak bir lojistik şirketi olmayı hedefliyor. Yani sadece insan taşımakla yetinmeyebilir.

Nokia geçen ay HERE’ye teklifler olduğunu duyurmuştu. HERE ile ilgilenen şirketler arasında en yakın rakibi Google Maps, bir otomobil konsorsiyumu BMW, Audi, Mercedes-Benz ve Baidu’nun arama motoru Chinese hatta Microsoft ve Facebook gibi dev şirketler de bulunuyor.

Nokia otomobil haritalamaya çok hakim ve yerleşik araç navigasyon pazarının yüzde 80’inden fazlasına sahip durmda.

Nokia henüz HERE Maps’ı satıp satmamaya karar vermemiş durumda. Teklifleri değerlendiren Finli şirket Mayıs ayının sonunda kararını açıklayabilir. Nokia’nın Alcatel Lucas’ı 17 milyar dolara satın alma anlaşması ile 5G konusunda çok büyük bir hamle yapması HERE’yi satma ihtimalini güçlendiriyor.