Yer çekimi verileri doğruladı: Antarktika hiç olmadığı kadar hızlı eriyor

 • Paylaş

Haberler çok kötü. Üst üste yapılan çalışmaların ardından Antarktika’nın eski büyüklüğünü kaybettiği belirlendi. Buzul parçaları, hızla yükselen deniz seviyesinin altında kalarak yok oluyor.

Princeton Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada son 10 yıllık uydu verileri incelendi. Earth and Planetary Science Letters’ta yayınlanan çalışma sonuçlarına göre Antarktika’da sadece erime olmuyor, aynı zamanda şimdiye kadar ki en hızlı erime gerçekleşiyor. Diğer araştırmacıların aksine bu çalışmada kaybolan buzun hacmi incelenmiş, yani bu çalışmada kullanılan veriler buz kaybının kütlesi ile ilgili. Araştırmacılar, ölçü olarak belirledikleri hacim verileri ışığında ağırlık kaybını ölçtüklerini söylüyor. Buzun hacmine bakıldığında neler olduğuna dair fikir edinilebilir ama bazen bu aldatıcı da olabilir. Karın buz parçası içine sıkışması hacimde bir küçülmeye neden olur, bu nedenle sadece buz kütlesi suya batarsa ya da koparak ayrılırsa kütle değişimi olarak kayıt altına alınır.

Araştırmacılar, NASA’nın GRACE uydusu tarafından 2003 ve 2014 yıllarında toplanmış Yer çekimi Değişimleri ve İklim Deneyi verilerinden sağlanan, dünya etrafındaki suyun miktarını gösteren bilgileri kullandı. GRACE iklim deneyi 2002’de başladığından beri yer altı sularının durumu hakkında bilgiler topluyor. Analiz edilmiş rapor yığınları Antarktika’nın yer çekimi kaybının hesaplanmasına yardımcı oldu.

Uydular normalde Antarktika üzerindeyken, Antarktika’yı kaplayan buzulun kütle miktarı belirlenebiliyor. GRACE uydusu ise dünya etrafında dönerek yer çekimi bilgilerini elde ediyor. GRACE dünya etrafındaki suyun nereye doğru hareket ettiğini görebiliyor. 2003 – 2014 arası verilerine göre Antarktika yılda ortalama 92 milyar ton buzul kaybetmiş. Bu net buzul kaybını göstermekte. Çünkü bazı parçalar Doğu Antarktika’ya geri dönüyor. Batı Antarktika’da ise kayıp 121 milyar ton.

Yayınlanan basın bildirisinde, “Batı Antarktika’daki buzul erimesi giderek hızlanıyor, bu çok önemli bir problem, çünkü deniz seviyesinde yükselme riski doğuruyor,” diyen GRACE ekip lideri Christopher Harig, “Deniz seviyesinin yükselmesiyle kaybedilen buzulun miktarının daha da artması kaçınılmaz olacaktır.”, diye konuştu.

Bu içeriğe 5 kişi yorum yaptı. Bu içeriğe ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu yazdıktan sonra, "Ben robot değilim" onay kutusuna tıklamanız gerekmektedir, ardından "Gönder" düğmesine tıklayabilirsiniz. Yorumlar, incelenip onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.

Yazar resmi
Kelebek

Durumun daha da kötüleşeceğini düşünüyorum. Maalesef hala küresel ısınmaya karşı yeterli önlem alınmıyor.

  Yazar resmi
  ısınıyoruz

  yeterince mi alınıyor mu ki bunun için önlem?? oraya buraya hala nükleer santral kurmaya çalışıyorlar sonumuz hayır olsun.

   Yazar resmi
   elena

   Isınıyoruz sen neyn kafası sın…

   Yazar resmi
   Ziya

   Küresel ısınma ile iklimler değişiyor. Şu anda nerdeyse ilk bahar ve son baharı kaybetmiş durumdayız. Kış daha da uzadı pek ısınma hissetmedim ben. Bunun sebebi işte küresel ısınma. Mevsimleri bozuyor.

  Yazar resmi
  Anonim

  Geri dönülebilecek son çizgiyi 2005 yılında geçtik. Artık istesek de ısınmanın önüne geçemeyiz.