Kimin sarhoş kimin ayık olduğunu anlayan bir bilgisayar algoritması geliştirildi

Alkol kimileri için çok eğlenceli olabiliyor, ta ki sarhoş olup saçma şeyler yapana kadar.

Kızıl ötesi kameraları kullanan bilim adamları, yüz ısısını tanımlayarak kişinin sarhoş olup olmadığını algılayan bir bilgisayar algoritması yarattı.

Alkol kan damarlarını rahatlatır ve genişletir. Bu genişleme ile kan damarları cilde yakınlaşır ve yüz ısınarak kırmızı olur. Eğer aldehit dehidrogenaz enziminizde yetersizlik varsa bu kızarıklık daha da koyu olur.

Araştırmacılar sarhoş insanların bilgisayarla belirlenip belirlenemeyeceğini test etmek için Yunanistan’da 41 gönüllü ile çakırkeyif bir çalışma yaptı. Öncelikle dört bardak şarap içildikten sonra katılımcıların termal fotoğrafları alındı. Dört bardak içkiden sonra katılımcıların her biri farklı seviyede sarhoş oldu. Hepsinin de ulaştığı alkol seviyesi yasal sürücü limitinin altında tutuldu. Kişilerin sarhoş olmadan önce ve sonrasına ait fotoğrafları karşılaştırma için alındı.

sober-v-drunk-face

Koukiou and Anastassopoulos/Forensic Science International

Daha sonra kişilerin sarhoş hallerindeki yüzleri ile ayık haldeki yüzlerinin sinir ağları karşılaştırıldı. Araştırmacılar kişinin sarhoş olup olmadığının anlaşılabileceği en iyi göstergenin göz eğiminin sıcaklığı olduğunu tespit etti. Bu bilgi kullanılarak kimin ayık kimin sarhoş olduğunu %90 doğruluk seviyesinde anlayabilen bir algoritma geliştirdiler.

Araştırmacılar, holiganlara karşı ya da herhangi bir sorun durumunda polise yardımcı olacak bir bilgisayar programı ortaya çıkarabilir veya bu, arabalara ya da sarhoş olarak kullanılmaması gereken ağır makinelere yüklenebilir.