İsrail’in yeni füze sistemi, Davut Sapanı

  • Paylaş

Bir İsrail – ABD ortak projesi olarak geliştirilen, İsrail’in yeni orta menzilli füze savunma sistemi Davut Sapanı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından tanıtıldı.

Netanyahu yaptığı konuşmada, ‘İsrail’e saldırmayı düşünen’ ülkeleri “Bizim varlığımızı tehdit edenler kendi hayatını tehlikeye atacaktır” diyerek tehdit etti. Savunma sistemi, Lübnan ve Suriye sınırına konuşlandırıldı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Hatzor Hava Üssü’ndeki törende ülkesinin yeni orta menzilli füze savunma sistemini tanıttı. Törene ABD Hava Kuvvetleri’nden yetkililer de katıldı.

İsrail Balistik Füze Savunma Örgütü ve ABD Füze Savunma Ajansı’nın ortak projesi olan Davut Sapanı, İsrailli Rafael firmasıyla ABD’li savunma devi Raytheon tarafından geliştirildi.

İran’a karşı geliştirilen uzun menzilli Arrow füzeleri ve Gazze’den atılacak kısa menzilli roketlere karşı geliştirilen Demir Kubbe ile birlikte İsrail’in çok katmanlı savunma sisteminin son ayağı olan Davut Sapanı, pazar günü İsrail’in Suriye ve Lübnan’la komşu olduğu kuzey sınırında kullanılmaya başlandı.