SpaceX uzaya kullanılmış roket gönderdi

  • Paylaş

Elon Musk’un sahibi olduğu roket şirketi SpaceX ilk kez uzaya kullanılmış bir roket gönderdi. Tek kullanımlık roketlerin oluşturduğu maliyet nedeniyle, 2011 yılından beri birden fazla kullanılabilir roket geliştirme üzerine çalışmalar yapan SpaceX, nihayet bu roketlerinden birini ikinci kez uzaya gönderdi. Daha önce kullanılmış bir roketle uzaya haberleşme uydusu fırlatan SpaceX, tarihi bir uzay uçuşuna imza attı.

Firma, “SES-10” haberleşme uydusunu taşıyan ve daha önce kullanılan Falcon 9 roketlerinden birini, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yerel saatle 18.27’de yörüngesine gönderdi.

SpaceX CEO’su Elon Musk, fırlatmayla ilgili internet sayfasında yaptığı canlı bağlantıda, roketin en pahalı bölümünde maliyetin düşürülmesinin uzay uçuşları bakımından bir devrim olduğunu bildirdi.

Falcon 9 roketinin 62 milyon dolara mal olduğu ve bir defadan fazla kullanıldığında her uçuşun maliyetinin yarıya yakın düşürüleceği belirtildi. Buna karşın yeniden kullanılan roketin tam olarak maliyeti açıklanmadı.

Firmanın yeniden kullandığı roket daha önce Nisan 2016’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme götürmüştü.

Bu arada, SpaceX firmasından geçen ay yapılan açıklamada, 2018 yılında iki kişiye turist olarak Ay’ın etrafında tur attırılacağı ve bu hizmetin parasının tahsil edildiğini duyurulmuştu.