Ücretsiz VPN uygulaması Betternet FETÖ’nün yeni iletişim ağı yapıldı

  • Paylaş

Windows, Mac OS X, iOS, Chrome, Firefox ve Android platformlarında ücretsiz olarak kullanılabilen VPN uygulaması Betternet hakkında Gazete Habertürk tarafından yayınlanan ve daha sonra alıntı olarak gösterilerek CNN Türk ve Hürriyet gibi basın organlarında yayınlanan haberlerde FETÖ’nün yeni haberleşme uygulaması olduğu iddia edildi. Çıkan haberlerde Betternet ile uçak modundayken GSM hattı gibi sesli konuşma yapılabildiği belirtildi.

Oysa Betternet uygulaması, Türkiye gibi çok sayıda internet sitesinin yasaklı olduğu ülkelerde popüler olarak kullanılan, ücretsiz bir VPN uygulaması. Halihazırda, Google Play Store üzerinde 13 milyondan fazla, Chrome üzerinde ise yaklaşık 1.5 milyon kullanıcıya sahip. Öte yandan Betternet firmasından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Bugün Gazete Habertürk’te yayımlanan ve daha sonra silinen haberde, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında gözaltına alınan K.G.’nin telefonunda yüklü olduğu tespit edilen Betternet uygulamasının ‘ByLock’ benzeri bir haberleşme ağı olduğu ve şüphelilerin ‘VPN’ (Sanal özel ağ) kullanarak Betternet’e bağlandıkları ifade edildi.

Haberin ilgili bölümü şöyle:

FETÖ soruşturması kapsamında Adil Öksüz ile irtibatlı olan K.G. gözaltına alındı. K.G.’nin cep telefonunda yapılan incelemede ByLock benzeri ‘Betternet’ uygulamasına rastlandı. Örgütün talimat notlarında “Yakalandığınız takdirde savunmanızda ByLock sorulursa, bu programın tespitinin yasal olmadığını ve MİT’in böyle bir tespit yapmasının yasadışı olduğunu söyleyin” yazıldığı görüldü. Evde toplantı halinde olan başta K.G. olmak üzere tüm şüpheliler gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin telefonlarında yapılan incelemelerde, “Betternet” adlı ByLock benzeri bir haberleşme ağına rastlandı. Şüphelilerin VPN kullanarak “Betternet”e bağlandıkları, “uçak modu”na alınan ve içinde GSM hattı olmayan telefonlarla bu program üzerinden haberleştikleri belirlendi. VPN’den ücretsiz indirilen “Betternet” ile mesajlaşılarak, ses bağlantısı yapıldığı saptandı. Örgütün, yer tespitine olanak sağlayan sinyal vermediği için bu sistemi kullandığı ifade edildi.

İşte benzer haber yapan yayın organlarından bazıları:

Türkiye’de sosyal medya siteleri yasaklanınca limitleri kaldırmışlardı

Betternet, Türkiye’de sosyal medya siteleri en son toplu olarak yasaklanınca, resmi olarak bloğu üzerinden açıkladığı haberle Türk kullanıcıların Facebook, Twitter ve YouTube girişlerinin ücretsiz olduğunu ve bu girişlerde herhangi bir kullanım limitinin de olmadığını belirtti.

Online özgürlüğe herkesin hakkı olduğunu savunan Betternet, dünya genelinde kullanıcıların yasaklı sitelere giriş yapabilmesi için çalıştıklarını da dile getirdi.