Kıbrıs’ta saatler yeniden eşitlendi

  • Paylaş

Yaz saati uygulamasına geçişle birlikte Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasındaki saat farkı da eşitlenmiş oldu. Türkiye ile eş zamanlı hareket eden Kuzey Kıbrıs, Türkiye hükumetinin kış saati uygulamasına son vermesi nedeniyle kış boyunca yaz saatini kullanmak zorunda kalmıştı.

25 Mart’ı 26 Mart’a bağlayan gece, yaz saati uygulamasının başlamasıyla Güney Kıbrıs ile Kuzey Kıbrıs arasındaki saatler eşitlendi. Saatlerin eşitlenmesini kutlamak isteyenler Lefkoşa’da Senkronizasyon Partisi düzenledi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye alışıldık yaz/kış uygulamasının dışına çıkarak saatleri geri almamış, GMT+3’te kalmıştı. Adanın kuzeyi Türkiye’yle birlikte hareket ederken güneyde saatler Avrupa’nın geri kalanıyla birlikte geri alındı. Böylece Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde insanlar iki farklı saat diliminde yaşar oldular. O günden beri adada büyük bir sorun haline gelen saat farkı sonunda ortadan kalktı.

Bu içeriğe ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu yazdıktan sonra, "Ben robot değilim" onay kutusuna tıklamanız gerekmektedir, ardından "Gönder" düğmesine tıklayabilirsiniz. Yorumlar, incelenip onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.