EnerjiSA için yeniden yapılanma kararı alındı

  • Paylaş

Elektrik dağıtım ve üretim şirketi EnerjiSA için yeniden yapılanma kararı alındı. Sabancı Holding ve Alman E.ON’un yüzde 50’şer payla sahip olduğu EnerjiSa Enerji ve iştiraklerinin yeniden yapılanması konusunda anlaşma sağlandı.

Yapılan anlaşmaya göre EnerjiSA’nın dağıtım ve satış kolu ile üretim ve ticaret faaliyetleri birbirinden ayrılarak iki ayrı şirket etrafında yönetilecek. Bu iki şirket gelecekte ayrı ayrı halka arz süreçlerine girecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan EnerjiSA Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Göçmen, “Enerjisa olarak, 20 yıl önce çıktığımız yolda büyük başarılara imza atarak, bugün ülkemizde ve bölgemizde özel sektörün kurduğu en büyük elektrik enerjisi şirketi haline geldik. Değerli ortağımız E.ON ile birlikte, ülkemize duyduğumuz güvenden güç alarak, şimdiye kadar 11 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Yeni “odaklanma” stratejimiz doğrultusunda stratejik bir dönüşüm yaşıyor, pazar ve müşteri ihtiyaçlarına tam olarak odaklanabilecek iki güçlü şirket yaratmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.