Saatler 1 saat ileri alındı, Türkiye’de ne oldu ve saat kaç?

  • Paylaş

Avrupa’da kış saati uygulamasının kalkması ile birlikte birçok ülkede saatler 1 saat ileri alındı.Türkiye de eskiden bu uygulamanın bir parçası olduğu için birçok teknolojik cihaz da bu durumdan etkilendi. Peki Türkiye de şu anda saat kaç? Türkiye’nin saatini Arap ülkeleri ile aynı dilime çekmesiyle akıllı telefonlarınızdaki otomatik saat uygulaması sayesinde güne 1 saat geç başlayabilirsiniz.

26 Mart Pazar gecesi Avrupa’da yaz saati uygulamasına geçildi ve Türkiye’de de birçok insanın aklına aynı soru geldi. Türkiye’nin de uyguladığı kış saati uygulaması geçtiğimiz dönem Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte kaldırıldı. Böylece, 30 Ekim 2016 Pazar günü saatler geri alınmamış oldu. Saatleri geri alınmadığı için Avrupa’da yapıldığı gibi tekrar ileri alınmasına da gerek kalmadı.

Başta akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmak üzere birçok cihazın otomatik saat ayarlara sahip olması nedeniyle Pazar sabahı güne 1 saat geri başlama ihtimaliniz var.

ŞU ANDA SAAT KAÇ?

Android ve iOS’ta otomatik saat dilimi iptal etmek

Android: Telefonunuzun ayarlar bölümünden “Genel” e tıklayın. Daha sonra “Tarih ve saat” kısmına gelerek, işaretli olan “Otomatik tarih ve saat” alanını devre dışı bırakın.

İOS: Telefonunuzun “Ayarlar” bölümünden “Genel” alanına gelerek “Tarih ve Saat” bölümüne girin. Ardından “Otomatik Ayarla” özelliğini devredışı bırakarak, manuel olarak saatinizi ayarlayın.

Yaz/Kış saati uygulamasının tarihçesi

Yaz/Kış saati uygulaması günışığından daha fazla yararlanma fikrinden 1700’lü yıllarda ortaya çıktı.

Benjamin Franklin, Amerika Birleşik Devletleri’nden Fransa’ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için The Journal of Paris adlı gazetede imzasız bir mektup yayımladı.