7 Days to Die yeni başlayanlar için oyun rehberi

 • Paylaş

7 Days to Die Madencilik

Kaynaklar madencilikte genellikle kazma ile elde edilir, fakat herhangi bir şeyle de yapılabilir. Madencilik sizin Stamina (Canlılık) kaybınıza ve eşyalarınızın dayanıklılık kaybına neden olur. Düşük Stamina (canlılık) ve eşyaların dayanıklılık kaybı nedeniyle daha yavaş çalışırsınız. A13 itibariyle madencilik kabiliyetinizi artık bir de yetenek puanı etkiler.

Basit madencilik açıklamaları
Alpha 13 güncellemesinden bu yana, madenler Navezgone ve Rastele Yaratılan Dünya’da rastgele olarak dünya çapına yayıldı. Bunun anlamı maden damarı bulduğunuz her yerde kazarak maden çıkarabilirsiniz. Ayrıca Rastgele Oluşturulmuş haritalarda madenler de mevcuttur. Alpha 13 ile Kömür Cevheri ve Potasyum Nitrat Tozu yer yüzünden de elde edilmeye başlandı.

Alpha 15 değişiklikleri

Alpha 15’de madencilik kayda değer bir değişim geçirerdi. Cevherler hala tüm biyomlarda (Petrol sadece çöl için istisnadır), fakat her biyom baskın bir cevhere sahiptir. Çölün dışındaki tüm biyomlar baskın cevherlerin yer yüzünde küçük damar düğümlerine sahip olacaklar.

Yüzdey kayaları şimdi tek bir bölgeden Lead Ore, Potassium Nitrate Powder ve Coal Ore (Kurşun Cevheri, Potasyum Nitrat Toz ve Kömür Cevheri) elde etmek için önemli bir şanstır. Eğer bu kaynakları yer altında bulmak için uğraşıyorsanız iyi bir yer altı kaynağı bulana kadar bu düğümler size kolaylıuk sağlayacaktır.

Baskın cevherleri bulmak için çakıl parçalarının altında Demir Cevheri bulana kadar kazabilirsiniz. Bazen bu yolla baskın maden bulabilirsiniz, fakat her zaman bulacağınız anlamına gelmez.

7 Days to Die Madenler

Rastgele Dünya Oluşturucusu ile madenlerin getirilmesi, maden keşfi ve madencilik maden kaynakları elde etmek için en önemli şeylerden biri haline geldi. Büyük cevher damarları, mağara duvarlarında sıklıkla görülür ve hasat işlemlerini tek seferde kolaylaştırır. Eşi benzeri olmayan mağaralar, dünyada yaygın olarak aralıklı olarak bulunur ve genellikle oyuncunun üssünden oralara seyahat etmesi gerekir.

Madenlerde zombiler ve ayılar çıkabilir.

7 Days to Die Zombiler

Zombiler 7 Days to Die’ın birincil tehditleridir ve şu anda dünyanın her tarafında bulunmaktadır, özellikle de Arizona Nevezgane vilayetinde. Bilinmeyen bir virüs insanları kana susamış zombilere dönüştürüyor. Kimse nasıl olduğunu bilmiyor, kimse nedenini bilmiyor ve kimse nasıl durdurulacağını bilmiyor. Şu anda nüfusun çoğunluğu bu canavarlara dönüşmüş durumda. Onlar yer yüzünü araştırarak yaşayanları öldürmek ve yemek için arıyorlar.

Zombi Tipleri

Normal Zombiler

Açıklama: Zombiler, ayrıcalıklı olduklarına ilişkin bilgiler ortaya çıkmadıkça normal listede yer almaktadır. Ayrıcalık farklı zarar verme şekillerine göre ya da başka farklı özellik ya da saldırı şekillerine göre ifade edilmektedir.

7 Days to Die Zombilerin Listesi

 • Crawler Zombie (Paletli Zombi)
 • Festering Corpse (Leş)
 • Reanimated Corpse (Yeniden Canlanmış Leş)
 • Plagued Nurse (Rahatsız Hemşire)
 • Infected Survivor (Enfekte Kazazede)
 • Bloated Walker (Şişmiş Zombi)
 • Zombie Arlene
 • Zombie Darlene
 • Zombie Yo
 • Zombie Marlene
 • Fallen Soldier Zombie (Günahkar Asker Zombi)
 • Hazmat Male Zombie (Tehlikeli Madde Erkek Zombi)
 • Hazmat Female Zombie (Tehlikeli Madde Kadın Zombi)
 • Zombie Biker (Bisikletçi Zombi)
 • Zombie Stripper (Striptizci Zombi)
 • Utility Worker Zombie (Belediye İşçisi Zombi)
 • Team Z Player Football Zombie
 • Motivated Cheerleader Zombie
 • Miner Zombie (Madenci Zombi)
 • Zombie Cowboy (Kovboy Zombi)
 • Zombie Farmer (Çiftçi Zombi)
 • Skater Punk Zombie
 • Hungry Female Zombie (Acıkmış Kadın Zombi)
 • Walker Male Zombie
 • Risen Woman Zombie

Kış Zombileri

Kar zombileri yalnızca Karlı Orman alanında biyomunda etkilidirler.

Onların tamamı belki de soğuktan dolayı vücutlarındaki sertleşme nedeniyle zorluk koşulları bakımından Bloated Walker ile benzerdir. Ayrıca A13’ten itibaren nadir buluna bazı araçları onlardan düşürebilirsiniz.

 • Frozen Lumberjack (Donmuş Ormancı)

Benzersiz Zombiler

Çoğu zombinin yalnızca görünüşü farklılık arz eder, ancak alttaki zombilerin kendilerine özgü özellikleri vardır:

Screamer Zombies (Çığık Atıcı Zombiler) oldukça yetenekli zombilerdir. Isı oluşturduğunuzda bu zombilerden bir ya da iki tanesi ortaya çıkarak sizi bulmaya çalışırlar. Eğer sizi fark ederlerse bir çığık atarak daha fazla zombinin ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu nedenle onları gördüğünüz anda öldürmelisiniz. Isı haritası çeşitli faaliyetlerinizde yükselir. Bunlar, ağaç kesme, maden çıkarma, kamp ateşi yakma ve eşya craftlamadır. Bununla beraber faaliyetleriniz durduğunda ısı da azalmaktadır.

Zombie Dog (Zombi Köpek) oldukça hızlıdır ve güneş ışığından etkilkenmezler, bu da onu her zaman tehlikeli bir avcı yapar. Genelde sürü halinde ortaya çıkarlar ve tek bir kazazedeyi parçalara ayırabilirler. Bunlar şu anda en tehlikeli zombi türüdür. Örneğin Zombi Ayıların vurduğu nokta belldir, ancak onlar her türlü saldırırlar ve çok daha güçldürlerdir Ayılara göre. Onlar kanla kaplıdır. Çığık Atıcı Zombiler onları ortaya çıkarabilir.

The Burn Victim (Ateşle Oynayan Zombi) temas ettiği kişileri ateşe verebilir. (Zamanla bu ateş kişiyi öldürebilir)

The Infected Police Officer (Enfekte Polis Memurları), Bloated Walker kadar zor olürler, ayrıca ölümcül bir zehirle saldırı yapabilirler. Bir kazazedeyi iyi bir menzilde bulurlarsa, blokları da yok edebilecek şekilde kişiyi anında öldürebilecek bir asit ile saldırırlar. Onların saldırısında hasar görmüş, ancak anında ölmemiş kişiler olursa, çok öfkeli bir biçimde oyuncuya doğru koşmaya başlayacak ve kendiliğinden patlayacak. Bu zombiler iyi bir ganimet bırakırlar, ancak kendiliğinden patlayıp ölmemeleri halinde.

The Feral Zombie (Vahşi Zombi) tüm zombilerin en güçlüsüdür. Kusursuz kaliteli bir silahla birkaç kez kafadan vurularak öldürülebilirler. Bu zombiler şehirlerde ortaya çıkarlar, ayrıca 7 günde bir gerçekleşen kanlı ayda. Bunların dışında madenlerde ve çığık atıcı zombinin çağrısında ortaya çıkarlar. Bir kere öldüler mi, çok fazla deneyim puanı ve en iyi eşyaları verirler. Bunlara çok iyi silah parçaları da dahildir.

The Spider Zombie (Örümcel Zombi) adından da anlaşılacağı gibi duvarlara tırmanabilirler, bunlar sadece düz duvarlardır.

Son güncellemeler
Feral Walker – Alpha 2’de oyundan çıkarıldı
Decayed Cheerleader – Alpha 13’de oyundan çıkarıldı
Nude Walker – Alpha 13’de oyundan çıkarıldı
Infected Lady – A13’de oyundan çıkarıldı
Infected Survivor – A13’de oyundan çıkarıldı
Frostbitten Worker – A13’de oyundan çıkarıldı
Frigid Hunter – A13’de oyundan çıkarıldı
Infected Woman (Enfekte Kadın) – A13’de oyundan çıkarıldı

7 Days to Die Yiyecek

Yiyecekler 7 Days to Die‘da hayatta kalmanızı etkiler. Yemek olmazsa ölürsünüz, çok azıyla ise sizin için hayat bıktırıcı ve yavaş olabilir, ama çok fazla yiyecek ile karakterinize yeni seçenekler ve oynama stilleri kazanırsınız.

7 Days to Die‘da çok sayıda yiyecek çeşidi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı hayvanlardan elde edilse de bir kısmı ise sebze ve meyvelerden oluşmaktadır.

Oyun Başlangıcında

 • Oyunun başlangıcında, çoğunlukla konserve yiyecek ve şişelenmiş su kullanarak hayatta kalacaksınız.
 • Boş tenekeleri hurda demirlerden elde edebilirsiniz.
 • Boş kavanozlarını saklayın ve su bulduğunuzda onları doldurun. Su başlarda hayatta kalmanız için çok önemlidir.
 • Ne olursa olsun sıcaklık için bir kamp ateşine ihtiyacınız olacak, yani bulanık sularla dolu şişeler arıtılmış suya dönüştürülebilecek ve tencere olmadan da bulanık suları boş tenekelere koyarak arıtabilirsiniz.
 • Hasat sistemi, hayvanları et için hasat etmenize imkan tanır. Bir hayvanı hasat etmek için bir kemik silahı (Bone Shiv), pala (Machete) ya da av bıçağına (Hunting Knife) ihtiyaç duyarsınız.
 • Malzeme toplarken tohum da toplamanız daha sonra kendi üretiminizi kurmanız için çok önemlidir.

Oyunun İlerleyen Safhalarında

 • Kendinizi geliştirmeye başladığınıza göre artık konserve yemekler konusunda endişe etmeyi bırakabilirsiniz ve umutsuzca yiyeceğe ihtiyacınız olduğunda onları kullanabilirsiniz.
 • Üssünüze yakın bir yerde ya da elverişli bir noktada bir bahçe oluşturun ve sürülmüş toprağa tohumları ekin, ardından bitkilerin büyümesini bekleyin.
 • Bahçenizle beraber bazı hayvanları da hasat edip sağlılık arttırıcı yiyeceklerle gücünüzü arttırmaya odaklanabilirsiniz. Bu yiyeceklere Altınbaşak Çayı (Goldenrod Tea), Tas Kebabı (Meat Stew), Pastırma eti (Bacon), Yumurtalar (Eggs) ve Mısır Ekmeği (Corn Bread) dahildir.

Yiyeceklerin Listesi

  Bacon and Eggs
  Fullness (Tokluk): +15
  Healt (Sağlık): +3
  Wellness (Zindelik): +1
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 10 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 30 dk

  Baked Potato
  Fullness (Tokluk): +4

  Beer
  Hydration (Susama): -1
  Stamina (Dayanıklılık): +20

  Blueberries
  Fullness (Tokluk): +1
  Healt (Sağlık): +1

  Blueberry Pie
  Fullness (Tokluk): +10
  Wellness (Zindelik): +0.8

  Boiled Egg
  Fullness (Tokluk): +4
  Wellness (Zindelik): +0.32

  Boiled Meat
  Fullness (Tokluk): +10
  Healt (Sağlık): +2
  Wellness (Zindelik): +0.8
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 1 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 5 dk

  Boiled Water
  Hydration (Susama): +20
  Stamina (Dayanıklılık): +20

  Bottled Murky Water
  Hydration (Susama): +15
  Stamina (Dayanıklılık): +5
  Wellness (Zindelik): -0.1

  Bottled WaterHydration (Susama): +20
  Stamina (Dayanıklılık): +20

  Can of Cat Food
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): -2
  Healt (Sağlık): +2
  Flatulance (Flatülans): 10

  Can of Chili
  Fullness (Tokluk): +10
  Hydration (Susama): -5
  Healt (Sağlık): +5
  Flatulance (Flatülans): -15

  Can of Dog Food
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): -2
  Healt (Sağlık): +2
  Flatulance (Flatülans): 15

  Can of Ham
  Fullness (Tokluk): +7
  Hydration (Susama): -5
  Healt (Sağlık): +2

  Can of Miso
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): +10
  Healt (Sağlık): +1

  Can of Pasta
  Fullness (Tokluk): +7

  Can of Pears
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): +10

  Can of Peas
  Fullness (Tokluk): +5

  Can of Salmon
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): -5
  Healt (Sağlık): +2

  Can of Soup
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): +10

  Can of Stock
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): +10

  Can of Tuna
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): -2
  Healt (Sağlık): +2

  Canned Murky Water
  Hydration (Susama): +15
  Stamina (Dayanıklılık): +5

  Charred Meat
  Fullness (Tokluk): +10
  Hydration (Susama): -5
  Healt (Sağlık): +2
  Wellness (Zindelik): +0.8
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 10 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 30 dk

  Chicken Ration
  Fullness (Tokluk): +15
  Hydration (Susama): -10
  Healt (Sağlık): +10

  Coffee
  Hydration (Susama): -10
  Stamina (Dayanıklılık): +100

  Corn Bread
  Fullness (Tokluk): +5
  Wellness (Zindelik): +0.4

  Corn Meal
  Fullness (Tokluk): +5
  Hydration (Susama): -10

  Corn on the Cob
  Fullness (Tokluk): +2
  Hydration (Susama): +2
  Stamina (Dayanıklılık): +2
  Wellness (Zindelik): +0.08
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 1 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 5 dk

  Ear of Corn
  Fullness (Tokluk): +1

  Egg
  Fullness (Tokluk): +2
  Stamina (Dayanıklılık): -8
  Wellness (Zindelik): -30

  Goldenrod Tea
  Hydration (Susama): +20
  Stamina (Dayanıklılık): +40
  Wellness (Zindelik): +0.2

  Grain Alcohol
  Hydration (Susama): -5
  Stamina (Dayanıklılık): +10
  Wellness (Zindelik): -0.5

  Grilled Meat
  Fullness (Tokluk): +10
  Hydration (Susama): -2
  Stamina (Dayanıklılık): +2
  Wellness (Zindelik): +0.8
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 5 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 15 dk

  Hops Flower

  Jar of Honey
  Fullness (Tokluk): +5
  Stamina (Dayanıklılık): +40
  Wellness (Zindelik): +0.4

  Lamb Ration
  Fullness (Tokluk): +15
  Hydration (Susama): -10
  Stamina (Dayanıklılık): +2

  Large Beef Ration
  Fullness (Tokluk): +15
  Hydration (Susama): -10
  Stamina (Dayanıklılık): +10

  Meat Stew
  Fullness (Tokluk): +20
  Stamina (Dayanıklılık): +5
  Wellness (Zindelik): +1.6
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 20 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 60 dk

  Mega Crush
  Stamina (Dayanıklılık): +8
  Wellness (Zindelik): +0.2

  Moldy Bread
  Fullness (Tokluk): +10

  Mushrooms
  Fullness (Tokluk): +3
  Hydration (Susama): +1

  Old Sham Sandwich
  Fullness (Tokluk): +20

  Potato
  Fullness (Tokluk): +2k

  Raw Meat
  Fullness (Tokluk): +10
  Healt (Sağlık): +2
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 20 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 60 dk

  Red Tea
  Hydration (Susama): +20
  Stamina (Dayanıklılık): +40
  Wellness (Zindelik): +0.2

  Rotting Flesh
  Fullness (Tokluk): +20
  Hydration (Susama): -5
  Healt (Sağlık): +5
  Stamina (Dayanıklılık): -20

  Snowberries
  Fullness (Tokluk): +10
  Stamina (Dayanıklılık): +5
  Wellness (Zindelik): +1.6
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 20 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 60 dk

  Snowberry Juice
  Hydration (Susama): +10
  Stamina (Dayanıklılık): +10

  Vegetable Stew
  Fullness (Tokluk): +7
  Healt (Sağlık): +5
  Wellness (Zindelik): +0.1
  Smell in Bag (Çantada yaydığı koku): 20 dk
  Smell in Belt (Kemerde yaydığı koku): 60 dk

  Yucca Fruit
  Fullness (Tokluk): +3
  Stamina (Dayanıklılık): +10

  Yucca Juice
  Hydration (Susama): +15
  Stamina (Dayanıklılık): +30

7 Days to Die Tarım

Tarımcılık, tohum ekmekten, büyümelerinden ve onları tohum ya da fidanlardan çeşitli şekillerde hasat etmekten oluşan bir işlemdir. Oyuncu tarafından ekilebilen ve zamanla hasat edilebilen bir takım bitki ve ağaçlar vardır. Bu konsepte oyuncu kendi çiftliğini oluşturabilir ve onu yiyecek ve kaynak üretmek için sürebilir.

7 Days to Die’da tarım nasıl yapılır

Oyuncu tarıma başlamak için bazı tohumlara ya da mantar sporlarına ekmek için ihtiyaç duyar ve onları kullanılmayan tüm toprak parçalarına ekebilir. Toprağın düzgün bir şekilde hazırlanmış olması önemli bir sorundur ve bu nedenle üretilen bitki miktarı sürdürülebilir olmayabilir.

Toprağın esas olarak 3 seviyede bereketliliği vardır. Birincisi, herhangi bir ormanda veya ovada bulunabilen normal zemindir. İkincisi, Bahçecilik Küreği (Gardening Hoe) ile doldurulan topraktır ve üçüncüsü, Bahçecilik Küreği (Gardening Hoe) ile doldurulan ve gübre (Fertilizer) ile desteklenen topraktır.

Video: 7 Days to Die toprağı sürmek ve gübreleme

Toprağın sürülmesi, Bahçecilik Küreği (Gardening Hoe) ile ellenmemiş bir kir bloğuna sağ tıklayarak gerçekleştirilebilir. Doğru tohumları elinde tutarken arazinin ortasına sağ tıklayarak bitki yetiştirmek mümkündür. Doğru yapılırsa toprakta küçük yeşil bir fide ortaya çıkacaktır. Ağaçlar da aynı şekilde ekilir, fakat oyuncunun öncesinde toprağı sürmesine gerek yoktur. Ayrıca, ağaç fidanları, zemin yapısının ne olduğuna bakılmaksızın neredeyse tüm düz yatay bloklara dikilebilir. Mısır Tohumu ve Pamuk Tohumu da bu şekilde ekilebilir (A13’den itibaren).

Video: 7 Days to Die tarım yapmak