Dolar ve borsa Trump’ın sağlık yasası oylamasına odaklandı

  • Paylaş

Piyasalar bugün ABD’de yapılacak olan sağlık yasası oylamasına odaklanmışken, USD/TL haftanın son işlem gününde sakin bir seyir izledi. Bugün yapılacak olan oylama yalnızda ABD’dedeki sağlık yasası oylaması olarak görülmüyor, Donald Trump’ın bundan sonra ele almasının beklendiği ekonomi ile ilgili yasa tasarılarına partisinden gelecek desteğin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Trump’ın sağlık yasası oylaması dün yapılması planlanırken yeterli destek olmadığı kaygısıyla bugüne ertelenmişti.

Aslında dün yapılması planlanan oylama bugüne ertelenmiş olsa da, Kongre’den yeterli desteği alamaması da imkan dahilinde. Bazı yatırımcılar Trump’ın Kongre’den geçirmeye çalıştığı ilk büyük tasarı olan sağlık yasasının yeterli desteği alamaması halinde küresel piyasalarda hareketlere sebep olacağı görüşünde. Analistlere göre yasanın geçmesi halinde dolarda güçlenme olacak ve 3,65 üzerine hareket olabilecek, eğer yasa geçmezse dolardaki genel aşağı yönlü trendin devam edebileceği söyleniyor.

Dolar/TL gün içinde anlamlı bir hareket göstermezken, sabah 08:53’te 3.6360/3.6386 seviyesinde olan kur saat 17:52’de 3.6201/3.6210 seviyesinde işlem gördü.