Rusya hipersonik uçakla füze savunmasını aşacak

  • Paylaş

Rusya füze savunma kalkanlarını aşabilmek için yepyeni bir hipersonik uçak inşa etme çalışmalarına başladı. Moskova merkezli İleri Araştırmalar Vakfının önde gelen isimlerinde Boris Satovskiy Stratejik Füze Kuvvetleri Günü’nde yaptığı konuşmada, “Vakıf, manevra kabiliyetli hipersonik aerobalistik hava araçları ile ilgili birkaç bilimsel-teknik projeler üzerinde çalışıyor” dedi ve yapacakları hipersonik uçağın yeni dünya düzeninde kendilerine önemli bir avantaj sağlayacağı belirtti.

Dünyanın geçtiği kritik aşamadan bahseden Rus bilim adamı, tüm füze sistemlerini aşacaklarını söyleyerek, “Varılan teknolojik gelişim düzeyi dikkate alındığında stratejik silahları kullanma yöntemleri yeniden tanımlanıyor. Teknolojik gelişim sürecinde yeni silah tipleri ve türleri ortaya çıkıyor, örneğin manevra kabiliyetli hipersonik unsurlar temelinde olan silahlar.” dedi.

Satovskiy, son olarak “Bu tür silahlar, üstün performansları sayesinde neredeyse tüm füze savunma sistemlerini aşma yeteneğine sahip. Füze savunma sistemleri, bu yeni silahlara etkili biçimde karşı koyma durumunda olmayacak. Bu, önümüzdeki 30-40 yılda, dünya genelinde koşulsuz askeri ve stratejik eşitliği sağlar” diye konuştu.

Rus askerleri bilim adamlarının desteği ve çalışmalarının büyük katkıları sayesinde bu yıl içinde 2 kez hipersonik hava aracı denemesini gerçekleştirmişti. Bunlardan en çok ses getireni son zamanlarda denenen ve manevra kabiliyeti yüksek olan 4202’ydi. Hipersonik uçakların, kıtalar arası balistik füzelerdeki geleneksel başlıkların yerini alacağı konusunda sağlam öngörüler bulunuyor.