WordPress’te yazıya tahmini okuma zamanı eklemek

  • Paylaş

Webde gezinirken yazılar için tahmini okunma süresi sağlayan bazı siteler keşfetmiştim. Bazıları bir dakika kadar düşükken bazıları on dakikadan fazla. Bence okunma zamanı verme fikri çok saçma. Yine de tekniği araştırdıkça, bazı insanların sitelerinde kalma sürelerini arttırdığını görmüştüm. Örneğin, Brian Cray isimli blogger kendisi sitesinde %13.8’lik bir artış elde ettiğini duyurdu. Ayrıca takipçilerinin ve sosyal etkileşimlerin arttığını kaydetti.

Tamamen psikolojik

The New Yorker, beyinlerin listeleri neden sevdiğine dair 2013 yılının Aralık ayında Maria Konnikova tarafından hazırlanan bir makale yayınladı. Makale içerisinde, psikolog Claude Messner ve Michaela Wänke bir şeye ne kadar hızlı karar verirsek o kadar iyi hissettiğimizi gösterdi.

2011 yılında psikolog Claude Messner ve Michaela Wänke, “seçim paradoksu” olarak adlandırılan şeyleri hafifletmeyi araştırdılar ve sahip olduğumuz bilgi ve seçeneğin daha fazla olmasının kendisini daha kötü hissettiğini ortaya koydular. Bir şeyi yapmak için yapmamız gereken bilinçli iş miktarı azaltıldığında kendimizi daha iyi hissettiğimiz sonucuna vardılar; yani ne yiyeceğimiz veya ne okuyacağımız olsun, ona hızlı bir şekilde karar verdiğimiz de daha mutlu oluruz.

Tahmini bir okuma zamanı göstermek okuyuculara bir makaleyi okumaya karar verip vermeyecekleri konusunda hızlı bir karar almak için gerekli bilgiyi verir. Sizi bilmem, bu bana asla bir yazıyı okumak için bir düşünce vermez. Bu konuda sizin de görüşünüz varsa, lütfen yorumlar kısmında fikrinizi bizimle paylaşın.

200-250 kelimenin ortalama okuma süresi 1 dakikadır

Bir yetişkin için genel olarak okuma hızının bir dakika için ortalama 200-250 kelime olduğu ortaya konmuştur. Ben de birkaç test yaptım ve benim de okuma sürelerimin ortalama olduğunu gördüm. Sizin ki ne kadar, yorumlara eklerseniz faydalı olur. Ancak herkes için bir tahmin nasıl yapılabilir? Emmanuel Goossaert okuma hızı ve kavrayışı geliştirmeye dair çeşitli yönlerde harika bir noktaya değiniyor.

Okuma zamanıyla ilgili merakımı çeken öncelikli şey bunu ölçme yöntemi değil, bu yanıltıcı olabilir. İnsanlar hızlı okumak isterler, çünkü bu zekice olacağı için iyi hissettirir. Kim bir kitabı çok hızlı okumak istemez ki? Kaçırdığımız nokta, okumak hızla alakalı değil, okuduğumuzu anlamakla alakalıdır. Eğer içeriğin kalıcı şekilde aklımda kalacağını bileydim, herhangi bir kitabı okurken iki kat uzun bir zamanı memnuniyetle harcardım.

Goossaert, web üzerinden tahmini okuma sürelerini iyileştirmenin yollarını açıklamaktadır.

Tahmini okuma süresi göstermek, çift taraflı kılıç gibi

Salute.com sitesinde tahmini okuma süreleri

Slate.com 2013’de ilk kez tahmini okuma süresini sitesine eklediğinde, Guardian’daki bu makale gibi alaylı karşılıklar almıştı.

Bir yandan kullanıcılar belli bir içeriği okumak için gerekli zamana sahip olup olmadıklarına karar verirler, öte yandan yazarlar birkaç saat uğraştıkları bir makalenin okunması için gerekli zamanın beş dakika ya da daha az olduğunu görürler. Ya da okuyucular, “Hey zamanınız olmadığını biliyorum, ama bu yazıyı okumanız için sadece birkaç dakika ayırmanız gerekli.” şeklinde tacize uğramış hissederler.

WordPress eklentisi ile tahmini okuma süresini göstermek

Sitenizdeki içerikler için tahmini okuma süresini göstermek istiyorsanız, işte birkaç WordPress eklentisi.

Reading Time WP: Bu eklentiler arasında yaptığım ilk arama sonuçlarında çıkan eklentilerden biri.

Reading Time: Bu eklenti de aynı işlevi sunuyor.

Tahmini okuma süresini eklenti olmadan eklemek

Bir WordPress teması olan The Kent temasının yazarı Ben Gillbanks yayınladığı bir kodla bunu mümkün kıldı. Alttaki kodu kullanarak sitenizde tahmini okuma süresini gösterebilirsiniz.

/*** Yazıyı okumak için tahmini olarak gereken süre ***
@return string*/
function bm_estimated_reading_time() {
$post = get_post();
$words = str_word_count( strip_tags( $post->post_content ) );
$minutes = floor( $words / 120 );
$seconds = floor( $words % 120 / ( 120 / 60 ) );
if ( 1 < = $minutes ) {$estimated_time = $minutes . ' minute' . ($minutes == 1 ? '' : 's') . ', ' . $seconds . ' second' . ($seconds == 1 ? '' : 's');}
else {$estimated_time = $seconds . ' second' . ($seconds == 1 ? '' : 's');}
return $estimated_time;}