Bakanlıktan hacker alımı için iş ilanı

Türkiye internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı siber ordu kurmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı geçtiğimiz aylarda siber güvenlik eylem planını açıkladı ve hemen ardından siber güvenlik ordusunun kurulması için Devlet Denetleme Kurulu harekete geçti.

Son gelen bilgilere göre hacklerın iş görüşmeleri BTK tarafından yapılacak. Siber saldırıları yapanların zaman gözetmediğinin altını çizen BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, konuyla ilgili açıklamasında bu saldırılarla mücadelenin mesaili çalışma ile mümkün olmadığını belirterek işe alınan personeller gerektiğinde 7 gün 24 saat hazır olmayı göze almalılar dedi.

Yapılacak olan başvurular Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından değerlendirilecek ve başvurusu kabul edilenler bir takım testlere sokulacak. İşe alımlarda 6 – 10 bin TL arasında maaş öngörülüyor. Son 1 yılda ülkemize yönelik yaklaşık 90 milyon siber saldırı düzenlendiği belirtilirken, bu saldırıların 15 Temmuz sonrasında 2.5 kat arttığı ifade ediliyor.