Savcılık Twitter, Facebook ve Youtube’da terör eylemi yapan 10 bin kişinin peşinde

  • Paylaş

Savcılık Twitter, Facebook ve Youtube’u kullanarak terör örgütlerinin propagandasını yaptığı iddiasıyla 10 bin kişinin peşine düştü. Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sosyal medya üzerinden propaganda yapan 3710 kişi hakkında işlem yapıldığı ve 1656 kişinin tutuklandığı ortaya çıktı. Ayrıca savcıların 10 bin kişiyi soruşturduğu ve adli sürecin devam edeceği bilgisi verildi.

Süleyman Soylu’nun içişleri bakanı olarak görev yaptığı ülkede son 6 ayda sosyal medya üzerinden terör propagandası yaptığı iddiasıyla gerçekleşen operasyonlarda 3710 kişi hakkında işlem yapıldığını ve 1656 kişinin tutuklandığını açıklandı. İçişleri Bakanlığı, terörle mücadele kapsamında, sosyal medya (Twitter, Facebook ve Youtube) alanında son 6 ay içerisinde yürütülen çalışmalar neticesinde; 3 bin 710 kişi hakkında adli işlem yapıldığını bunlardan 1656’sının tutuklandığını 1203’ünün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını açıkladı. 84’ünün ise gözaltı işlemlerinin devam edildiğini 767’sinin ise gözaltından serbest bırakıldığı belirtildi. Son olarak kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilen Twitter, Facebook veya Youtube kullanan 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli sürecin devam ettiği açıklandı.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmalarda, son 6 ayda, sosyal medya üzerinden, halkı kin nefret ve galeyana sevk eden, terör örgütünü öven, terör örgütü propagandası yapan, terör örgütü ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne, toplumun can güvenliğine kast eden 3.710 kişi hakkında adli işlem yapılmış, bunlardan 1.656’sı tutuklanmış, 1.203’ü Adli Kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. 84’ünün ise gözaltı işlemi devam etmekte olup; 767’si gözaltından serbest bırakılmıştır. Hali hazırda açık kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilen 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli süreç devam etmektedir. Öte yandan, her alanda olduğu gibi sosyal medya alanında da terörle mücadele kararlılıkla sürdürülmekte olup; suç ve suçlularla mücadele birimlerimizin teknik kabiliyetlerinin güçlendirilmesinin yanı sıra Twitter, Facebook, YouTube başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası servis sağlayıcı, kurum ve kuruluşlar ile yürütülen iş birlikleri de en üst seviyeye taşınmıştır.İçişleri Bakanlığı Basın Merkezi