Rus Tu-154 uçağı 84 yolcusuyla beraber Karadeniz’e düştü

  • Paylaş

Rus askeri uçağı Tu-154 Suriye’ye gitmek üzereyken Karadeniz’de düştü. Uçakta Alexandrov Ensemble ordu korosu da bulunuyordu. Sochi’den kalkan bir Tupolev-154 uçağı 84 yolcusu ve sekiz mürettebatı ile beraber Karadeniz’e düştü. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Uçakta Rus NTV kanalından gazeteciler de bulunuyordu. Şimdiye kadar arama kurtarma çalışmalarında 10 cansız beden bulundu. Kurbanların tanımlanması için DNA eşleşmesi yapılacağı açıklandı. Öte yandan Alexandrov Ensemble ordu korosu için çok sayıda insan koronun merkezi önünde toplanarak çiçekler bırakmaya başladı.

Önemli Rus insani yardım aktivist Elizaveta Glinka da, savunma bakanlığı tarafından sağlanan yolcu listesinde yer alıyor.

Tupolev Tu-154 hakkında bilgiler

Tupolev Tu-154 Rus yapımı orta menzili üç motorlu yolcu uçağıdır. Boeing 727 benzer bir tasarıma sahiptir.Üretilen yolcu uçaklarının çoğu Aeroflot’da (Rus Hava yolları) hizmet verdi. Halen 17 değişik havayolu şirketinde yılda 138 milyon yolcuyu taşımaktadır. Tasarımı sayesinde toprak ve buzul pistlere inebilir. Küzey kutbu gibi aşırı soğuk ortamlardan etkilenmeden kalkışa için bekleyebilir. Tu 154 1 mach sürate ulaşabilen en hızlı yolcu uçağıdır.

Rus “Alexandrov Ensemble” – Kalinka