Türkiye yerli arama motoru üzerinde çalışıyor

  • Paylaş

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye yerli bir arama motoru geliştirmek için yoğun bir çalışma içinde.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Manisa Medya TV’de katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, “Hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz” dedi.

Bakan Arslan, iletişim teknolojisi, bilişim ve haberleşmenin dünya ile entegre olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: “Siz sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve sonucu alamazsınız. Bizim kesinlikle bu sektörde ister web adreslerinde olsun ister internette yaptığınız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyonda taviz vermeden, ancak hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.”

Bakalım Türkiye’nin geliştireceği yerli arama motoru Google ile yarışabilecek mi.