Yurt dışından alışveriş yapanlara şok haber!

Türkiye, yurt dışından yapılan e-ticaret alışverişlerinde gümrük muafiyet sınırı 75 Euro‘dan 30 Euro‘ya çekti. Tüketicilerin sınırın daha da arttırılması beklentisi gerçekleşmezken, yerli şirketlerden gelen talepler doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sınırın düşürülmesine karar verildi.

Konuyla ilgili yorum yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “İnceledik. Bizim e-ticaret firmaları yurt dışına mal gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştığı oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere ve siparişlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördüm. Geçtiğimiz günlerde bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük, bunu 30 avroya düşürdük. Avrupa bunun 22,5 avro olarak uyguluyor. Çünkü bunun başka etkileri de var. Bakanlar Kurulunda imzadan çıktı, inşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girer.” dedi.

E-ticaretin önü açık. Türkiye olarak çok mesafe alacağımız bir alan. Bunun temellerinin doğru atılması lazım.Bülent Tüfenkci

Öte yandan konuyla ilgili tepkili olan tüketiciler Change.org sitesinde imza kampanyası başlatarak uygulamanın eski haline geri çekilmesini talep etti.

Kampanyada, “Merhabalar, bugün gümrük vergi sınırının 30€ gibi komik bir çizgiye çekileceğini duyduk. Gerçekten de bu kısıtlama, açıkça, yurtdışından kayda değer bir alışveriş yapamazsınız ve yurtiçinden alışveriş yaparak mevcut fiyatlara katlanmak zorundasınız anlamına geliyor. Yurtdışından alışveriş vasıtasıyla konfeksiyon, ayakkabı, elektronik ve hobi eşyaları gibi birçok ürünü mevcut yurtiçi fiyatının neredeyse yarısı fiyatına satın alabiliyorduk. Ayrıca uluslararası e-ticaret firmalarının müşteri odaklı çalışıyor olması da cabası. Fakat bu yeni yılda gelecek olan uygulama ile 30€ üstündeki her ürün için en az %18 vergi ödeyeceğiz. Pek az insan yurtdışından alışveriş yapmasına rağmen, insanların 75€ gibi düşük bir sınır altında dahi alışveriş yapma özgürlüğüne bu şekilde bir kısıtlama getirilmesini istemiyoruz.” denildi.