WordPress’te Pluggable.php hatasını düzeltmek

  • Paylaş

WordPress sitenizde pluggable.php dosya hatası mı görüyorsunuz? Bazen sitenizde yeni bir eklenti etkinleştirdiğinizde ya da sitenize bir kod parçası eklediğinizde pluggable.php dosya hatasını alabilirsiniz. Bu makalede size WordPress’te pluggable.php dosya hatasının nasıl düzeltileceğini anlatacağız.

Ne zaman ve neden Pluggable.php hatalarıyla karşılaşırsınız?

WordPress kullanıcılara ve eklentilere belirli çekirdek fonksiyonlarını geçersiz kılma imkanı tanıyor. Bu fonksiyonlar pluggable.php dosyasında yer almaktadırlar.

Eğer bir WordPress eklentisi ya da özel bir kod parçası, o fonksiyonlardan birini doğru çalıştırmıyorsa alttaki gibi bir hata ile karşılaşırsınız:

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/username/demosite/wp-content/themes/mytheme/functions.php:1035) in /home/username/demosite/wp-includes/pluggable.php on line 1179

Bu ve benzeri hatalar bazen sadece yönetici panelinde görünür ve siteniz çalışmaya devam eder.

Bunlardan bahsettikten sonra, WordPress’de pluggable.php dosya hatasının nasıl kolaylıkla düzeltilebileceğine bir göz atalım.

WordPress’te Pluggable.php hatası nasıl düzeltilir?

Pluggable.php dosyası WordPress’in bir çekirdek dosyasıdır. Öncelikle onları işaret eden bir hata alsanız bile WordPress’te çekirdek dosyaları düzenlemek asla iyi bir fikir değildir.

Büyük olasılıkla hata onlardan değil, daha farklı bir konumdan geliyordur.

Pluggable.php dosyasında bahsedilen herhangi bir hatayı düzeltmek için öncelikle hatada bahsedilen ilk konuma bakın.

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/username/demosite/wp-content/themes/mytheme/functions.php:1035) in /home/username/demosite/wp-includes/pluggable.php on line 1179
In the above example, the error is located in the theme’s functions.php file at line 1035.

Bunun anlamı, hataya sebep olan ve temanızın functions.php dosyasında bulunan kodu düzenlemeniz ya da kaldırmanız gerekmektedir.

Bazen header tarafından php ?> etiketinin kapatılmasından kaynaklı ekstra bir boşluk ile oluşan bir hatayı işaret eder. Bu hatayı bulup, yanlışlıkla yer verilen boşluğu kaldırarak düzeltmeniz durumunda sorun ortadan kalkacaktır.

Başka bir örneğe göz atalım:

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/username/demosite/wp-content/plugins/some-plugin-name/some-plugin.php:144) in /home/username/demosite/wp-includes/pluggable.php on line 1090

Bunu hata mesajı, WordPress sitenizde hataya neden olan bir eklenti olduğunu belirtiyor. Bu durumda kısaca o eklentiyi devre dışı bırakabilir ve eklenti yazarına hata hakkında geri bildirim gönderebilirsiniz.

Pluggable.php dosyasını işaret eden hataların hemen hemen hiçbiri dosyanın kendisinden kaynaklanmamaktadır.

Bu hatalar genellikle functions.php dosyasına eklenen özel kod parçaları ya da kötü yazılmış eklentiler ya da WordPress temasından kaynaklanmaktadır.

Dolayısıyla kodu kaldırmak ya da düzenlemek veya eklentiyi etkisizleştirmek hatayı da ortadan kaldıracaktır.

Bu hataya neyin yol açtığını yine de tespit edemeniz mi?

WordPress hatalarını gidermek için yapmanız gerekenleri adım adım gösteren rehberimize göz atın ve hızlı bir şekilde hatanın nedenini ve çözüm yolunu bulmaya çalışın.

Umarız bu makale WordPress’teki pluggable.php dosyası hatalarının çözümü noktasında size yardımcı olmuştur.