OneNote’da silinen notlar nasıl kurtarılır?

  • Paylaş

Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft Office OneNote, kullanıcıların çalışmalarına odaklanmasını sağlayan modern bir not defteridir. OneNote barındırdığı özellikler ve sağladığı kolaylıklar sayesinde hem bireysel kullanıcıların hem de ekip çalışması yapan takımların vazgeçilmez programlarından biri haline geldi.

Microsoft Office OneNote, yalnızca notlarınızı değil çok daha fazlasını bir araya getirmeniz ve düzenlemeniz için oldukça kullanışlı bir yol sağlıyor. Ayrıca paylaşılan not defterleri ekiplere notları ve bilgileri bir araya getirmek ve değişiklikler ister çevrimiçi ister çevrimdışı olsun, kişilerin katkılarını otomatik olarak birleştirmek ve güncelleştirmek için ortak bir konum sağlıyor.

Peki OneNote‘da sildiğiniz dosyaları nasıl kurtarırsınız? Bazen yanlışlıkla bir dosyayı silebilirsiniz, bazen de sildiğiniz dosyayı silmiş olmaktan vazgeçersiniz ve geri getirmek istersiniz.

OneNote’da silinen notları geri getirme

Eğer sildiğiniz bir nottan dolayı pişman haldeyseniz endişelenmeyin. OneNote sınırlı miktarda da olsa silinen notları otomatik olarak yedekler. Peki yedeklenen bu notları nerede bulabilirsiniz? Şimdi ona göz atalım.

Eğer notlarınızı OneDrive’da eşzamanlı kullanmıyorsanız, yani not defterleriniz Bilgisayarınızda depolanıyorsa, bunları kurtarmak için kurtarmak istediğiniz notları barındıran not defterini açıp Dosya -> Bilgi yolundan Yedekleri Aç’ı tıklayın. Açmak istediğiniz not defterini seçin ve ardından açmak istediğiniz not defteri bölümü yedek dosyasını seçin ve Aç’ı tıklayın. Yedekleme bölümlerinde veya sayfalarında silinen notlarınızı geri yüklemek istediğiniz notları ve sayfaları ayrı ayrı sağ tıklayın ve eski konumuna getirmek için Taşı veya Kopyala komutlarını kullanın.

Eğer not defterinizi OneDrive üzerinden sunucu desteği ile kullanıyorsanız, bu durumda silinen notları barındıran paylaşılan not defterini açın. Menüden Geçmiş > Not Defteri Geri Dönüşüm Kutusu > Not Defteri Geri Dönüşüm Kutusu’nu tıklayın. Bu kısımda geri yüklemek istediğiniz sayfa sekmesini sağ tıklayın ve notları orijinal konumuna geri götürmek için Taşı veya Kopyala komutunu kullanın. Son 60 gün içinde silinen tüm notlar, not defterinin sahibi veya başka bir yazar Not Defteri Geri Dönüşüm Kutusu’nu bu zaman zarfında boşlatmamışsa Not Defteri Geri Dönüşüm Kutusu’nda görünür.