Mars’a gidecek insanlar belli oluyor

SpaceX tarafından kısa bir süre önce yapılan açıklama ile 2030’da yapılması planlanan Mars yolculuğunun 2024’de yapılmasının olası olduğu açıklanmıştı. SpaceX’in sahibi Elon Musk yaptığı açıklamada gönderilen insanların 2025’te Mars’a varabileceğini belirtmişti.

Meksika’da 28 Eylül’de düzenlenen 67’nci Uluslararası Uzay Yolculuğu Kongresi’nde konuşan Musk’a göre Mars’ta otonom bir üsse sahip ilk koloni, 40 yıl içinde gezegende olacak.

Öte yandan Mars‘a gidecek gönüllüleri yaklaşık 6 ay sürecek bir yolculuk bekliyor. Oldukça zor koşullarda gerçekleşmesi beklenen yolculuk nedeniyle Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars’a alanlarında uzman ve çeşitli konularda becerikli kişilerden oluşan bir yolcu listesi seçmek için kolları sıvadı. NASA‘nın yapacağı çalışma ile adaylar arasında oldukça önemli bir eleme çalışması yapacağı belirtiliyor.

mars-poster

Bu arada NASA, Mars’a gitmek için gönüllü bulmak amacıyla afişler bastırmaya başladı. Başlatılan kampanya ile renkli afişler basan NASA insanları Mars yolculuğuna davet ediyor. “Mars’ın size ihtiyacı var” sloganıyla başlatılan kampanyanın ilk duyurusunun yapıldığı ana afişinden Kızıl Gezegen’deki bir uçurumdan aşağıya inen bir astronot resminin altında “Mars’ın kaşiflere ihtiyacı var” ifadesine yer verildi. NASA web sitesinde, “Gelecekte, Mars her çeşit kaşife, çiftçiye, geometriciye ve özellikle de size ihtiyacı var. Hadi, bize katılın” mesajını yayımladı. NASA’nın iş ilanı tarzında hazırladığı afişlerde de “Çifçiler aranıyor”, “Kaşifler aranıyor”, “Mimarlar aranıyor”, “Montajcılar aranıyor” ve “Teknikerler aranıyor” gibi duyurulara yer verildi.