‘Akıncı Üssü’ uzay üssüne dönüştürülebilir

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sırasında karargah olarak kullanılan Akıncı Üssü‘nün kapatılacağına dair haberler çıkmıştı. Üssün geleceği henüz netleşmezken Akıncı Üssü hakkında yepyeni bir öneri geldi.

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin ortaklarından Ankara Sanayi Odası, üssün bir bölümünün de bu bölgeye verilmesini teklif edildi. Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir, 2011 yılında açıklanan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinde önceki 5 yıl içinde bir çivi bile çakamadıklarını dile getirdi.

Bir çivi bile çakılmadı

Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) Nurettin Özdebir’in konuşması:

Uzay ve havacılık alanında yerli sanayiyi desteklemek aynı zamanda yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlamak, yüksek katma değerli ürünler üretip ve ihracatı arttırmak için kurulan OSB’de 5 yıl geçti, bürokratik işlemlerle uğraşmaktan inşa aşamasına hala geçemedik. Sadece geçici bir bölge müdürlüğü yapabildik. Hazine’den 300 hektar aldık, 400 hektarı da şahıslardan alarak kamulaştıracağız.