BTK, ‘Adil Kullanım Kotası’ sorunsalına müdahaleye hazırlanıyor

  • Paylaş

En son olarak Fetöistler tarafından ele geçirilen TİB’in yetkilerini eline alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) şimdi de ‘Adil Kullanım Kotası’ (AKK) sorunsalına el attı.

BTK, sınırsız diye satılan bir internet paketinin, aslında hız ve kullanım açısından sınırsız olmaması ve bir kotaya bağlı olması durumunu ifade eden Adil Kullanım Kotası yani AKK üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor.

BTK’nın yeni düzenlemesine şirketler çıkarlarına ters düştüğü için temkinli yaklaşsa da en azından düzenlemenin ardından sınırlanan hızda artış yaşanması bekleniyor. BTK’dan alınan bilgilere göre sınır aşılınca 2 Mbps’e düşen hızın 5 Mbps’e çekilmesi bekleniyor. Ancak şirketlerin diretmesinden dolayı boyun eğmesi beklenen BTK’nın kotalara müdahale etmeyeceği düşünülüyor.

Konuyla ilgili kanaatlerini aktaran BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, bu konuda bir düzenleme yapacaklarını belirterek, “Tüketici taleplerini dikkate alacağız. Operatörleri, hızı artırmaya davet ediyorum. Adil kullanım kotası makul seviyelere çekilecek” dedi. Sayan, operatörlerin uygulamaya temkinli yaklaştığını ve sınırı artırmak istemediklerini belirtti. Sektör yetkilileri de uygulamanın yeni yatırım anlamına geldiğini ve hız artışının sıkıntı doğurabileceğini savundu. Tüketici talepleri ve altyapıya uyumlu düzenleme yaparak kamuoyu görüşüne açacaklarını kaydeden Sayan, kotanın kaldırılmasının şimdilik mümkün olmadığını söyledi.