Twitter’ın IŞİD’e destekle suçlandığı dava ile ilgili flaş karar

  • Paylaş

Birleşik Devletler’de İŞİD destekçisi bir saldırganın rastgele açtığı ateş sonucu iki vatandaş hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra kurbanlardan birinin dul kalan eşi Twitter’a karşı teröre destek davası açmıştı.

Davacı kadın, Twitter üzerinde rahatça hesap açıp propaganda yapabilen İŞİD’in ABD’li sempatizanları etkileyerek eyleme yönlendirdiğini dile getirerek, Twitter’ın bu aşamada sorumluluklarını yerin getirmeyerek terör eylemlerine katkı sağladığını savunuyordu.

Mahkeme dava ile ilgili flaş bir karar verdi ve davayı reddetti. Mahkemeden yapılan açıklamada, Twitter’ın tespit edilen İŞİD hesaplarını kapattığını vurguladı. Ayrıca Birleşik Devletler yasalarına göre, sosyal medya servislerinin, burada dile getirilen görüşler ve haberler hakkında sorumlu tutulamayacağını da hatırlattı.

Öte yandan ABD istihbaratının bir raporuna göre, sosyal medya servisleri İŞİD bağlantılı hesapları düzenli olarak tarayıp silmelerine rağmen, açılan yeni hesapların sayısı ve hızı, silinen hesaplardan fazla… Dolayısıyla sosyal medyada İŞİD varlığı sürekli olarak artıyor. Yeni açılan hesapların çoğu ise doğrudan İŞİD teröristleri tarafından değil, Suriye dışındaki sempatizanları tarafından açılıyor.

Bu içeriğe ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu yazdıktan sonra, "Ben robot değilim" onay kutusuna tıklamanız gerekmektedir, ardından "Gönder" düğmesine tıklayabilirsiniz. Yorumlar, incelenip onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır.