Dünya çapında 1 Mayıs kutlamaları, binler işçi hakları için toplandı

İşçi örgütleri ve işçi hakları örgütleri 1 Mayıs İşçi Bayramı’ndan işçi hakları için eylemdeydi.

Çoğu gösteriler barışçıl geçerken bazı yerlerde polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktı. Türkiye hükumeti tarafından yasaklanan 1 Mayıs gösterileri ise şiddet eylemlerine dönüştü. Polis toplanan kalabalığı gaz bombası ve tazyikli su ile dağıtmaya çalışırken eylemciler polise karşı taş ve havai fişek atarak direnmeye çalıştı.

Uluslararası İşçi Günü, 19.yy ABD’sinde ki işçi hareketlerine dayanır. Özellikle Chicago’da polisle eylemci işçiler arasında yaşanan Haymarket Affair olarak bilinen ölümcül çatışmalarda yaşamını kaybedenlere atfedilir. Polis, 4 Mayıs 1886’da 8 saatlik çalışma hakları için barışçıl eylem yapan işçilerin üzerine ateşe ederek ve bomba atarak katliam gerçekleştirmişti.

Dünya çapında, Associated Press objektiflerinin yakaladığı 1 Mayıs görüntüleri:

Seul, Güney Kore

Associated Press

Hükumetin çalışma politikalarını protesto eden binlerce Koreli, cumhurbaşkanılığı evine doğru yürüdü. Fotoğrafta Kore Sendikalar Konfederasyonu üyesi bir işçi polise taş atarken görüntülendi.

Madrid, ispanya

Associated Press

Protestocular sloganlar atarak protesto gösterisi gerçekleştirdi.

İstanbul, Türkiye

Associated Press

Polis toplanan kalabalığı gaz bombası ve tazyikli su ile dağıtmaya çalışırken eylemciler polise karşı taş ve havai fişek atarak direnmeye çalıştı.

Manila, Filipinler

isci-bayrami-filipinler

Associated Press

Çoğunlukla işçilerden oluşan protestocular, başkanlık Sarayı yakınlarında yaptıkları gösteride Filipin Devlet Başkanı Benigno Aquino III’nin büstünü ateşe verdi. Binlerce işçi daha yüksek ücret, daha iyi çalışma koşulları ve adil işgücü politikaları talep edip Aquino’yu istifaya çağırdı.

Bağdat, Irak

isci-bayrami-irak

Associated Press

Irak Kominist Partisi destekçileri başkent Bağdat’ta gösteri düzenledi.