Sosyal medyada OHAL suçu işlememek için dikkat edilmesi gerekenler

  • Paylaş

Fethullahçı Terör Örgütü‘nün (FETÖ) sebep olduğu kanlı darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile alınan önlemler çerçevesinde sosyal medyada da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Darbe girişimi ile beraber halkın en hızlı haber edinme yeri olarak gördüğü Twitter ve Facebook gibi sosyal medyanın kullanım oranı normalin üç katına çıktı. Uzmanlar bu dönemde sosyal medya kullanmak konusunda bir takım uyarılarda bulunuyor.

Avukat Fehmi Özmestik’e göre, sosyal medyada farkında olmadan suç işlenilebilir. Özmestik, “Sosyal medya üzerinden özellikle terör örgütü propagandasının yapılması, gerçek dışı haberler paylaşarak halkı kin ve düşmanlığa sevk edebilecek söylemlerde bulunulması, yine darbe teşebbüsünü övmek, gerçek dışı görseller paylaşmak suretiyle kamu düzeni açısından tehlikeli ortam oluşması hallerinde, bu içerikleri paylaşanlar hakkında soruşturma açılacak” dedi.

İletişim Uzmanı ve Sosyal Medya Danışmanı Nurhan Demirel de “Sosyal medya kullanımında, farklı görüşlerin var olma çabası içerisindeki yorumların kutuplaşmalara ve daha da ileri giderek bölünmeye ortam hazırlamakta” olduğunu savunurken, “Sosyal medyanın etkisinin ne kadar güçlü olduğunun farkında olup, paylaşımlarımızın nelere sebebiyet vereceğini öngörmemiz gerekiyor” dedi. Siber güvenlik uzmanı Halil Öztürkci, “Sosyal medya üzerinden yapılabilecek algı operasyonları, özellikle devlet kurumlarına yapılacak siber saldırılar sonucunda elde edilmiş bilgiler kötü niyetle kullanılabilir. Bu konuda hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de özel sektördeki firmaların siber güvenliklerine daha fazla önem göstermesi gerekiyor” diye konuştu.