SpaceX daha önce kullanılmış bir roketi tekrar fırlattı

SpaceX uzun zamandır yaptığı çalışmaların ve deneylerin meyvesini sonunda aldı. Ekonomik faydaları nedenlerle daha önce kullanılmış bir roketin tekrar kullanılabilmesi gerektiğini düşünen firma bir süredir bu yönde çalışmalar yapıyordu.

Bu araçların yeryüzüne yeniden indirilip kullanılabilmesi adına çalışmalar yürüten SpaceX, Falcon 9 model roketleriyle birçok iniş denemesi gerçekleştirdi. Bu denemelerden bazıları başarılı, bazıları ise başarısız oldu. Şimdi de başarılı olan ve yeryüzüne sağlam bir şekilde inen roketlerin yeniden kullanılıp kullanılamayacağını görmek isteyen SpaceX, iniş yapabilen Falcon 9 roketlerinden birisiyle çalışmalara başladı.

Yeniden bir görevde kullanılacak olan roket, SpaceX tarafından tam 2 ay önce kullanılmıştı. Şimdilik sadece deneme aşamasında olan roketin ateşleme testini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Bu test, roketin gerekli yüksekliğe ulaşabilmesini sağlayan motorlarının performansını ölçmek amacıyla yapılıyor. Eğer motorlar planlanan süreden daha kısa çalışırsa roket istediği yere ulaşamayabilir. Eğer daha uzun çalışırsa roketin hızı artar ve yörüngeye uydu yerleştirme görevi başarısız olabilir.