Yeşilay’dan Pokémon Go uyarısı

Dünya ve ülkemizde büyük ilgi ile oynanan ve adeta bir çılğınlığa dönüşen Pokémon GO, eğlencesinin yanı sıra çok ciddi sorunlar ile de karşımıza çıkmıştı. Oyunu oynarken bir çok insanın yaralandığı, kaybolduğu, kaçırıldığı ve hatta ölüme giden olaylarla karşılaştığı daha önceki haberlerde aktarılmıştı.

Pokémon GO ve diğer bağımlılık yaratıcı oyunlarla alakalı bir açıklama da ülkemizin sayılı kuruluşlarından Yeşilay tarafından yapıldı. Bu açıklama ciddi ve önemli uyarılar içeriyor.

Yeşilay’ın Yönetim Kurulu Üyesi Psikolog Mehmet Dinç, bu tür bağımlılık yapan oyunların insan hayatına etki ettiğine dikkat çekerek ”Oyunlar hayatımızı etkiliyor. Yanlış kullanıldığında kişinin kendisi ve çevresi psikolojik ve fiziksel zarar görüyor. Hayata karşı hedefler yok olabiliyor” açıklamasında bulundu.

Artık günümüzde direksiyon başında bile oyun oynandığına değinen Dinç, bu durumun hem ailenin iletişim problemlerini oluşturduğuna hem de hayati önem taşıyan durumlarda tehlikeli sonlara davetiye çıkarttığını söylüyor.

Pokemon GO oyununun “hareketliliği sağladığı” görüşlerinin de yanlış olduğunu belirten Dinç, çocuk ve gençleri ekrana bağlayan bu oyunun sağlık açısından bir getirisinin olamayacağını, sağlıklı ve kaliteli bir yürüyüş ve koşunun teknolojiden uzak, doğayı hissedebilecek ve çevreyle ilgiyi kesmeden mümkün olabileceğini söyledi.

Pokemon GO’nun insanları harekete geçirmesi, koşturması ya da yürütmesinin çok önemli olmadığını belirten Dinç, bu durumun çok tehlikeli yollara gideceğine dikkat çekiyor. Pokemon bulmak için bilinmeyen ve tehlikeli olan mekanlara gidilmesinin çok büyük sorunları ortaya çıkarabileceğini aktarıyor.

Bu tür oyunları sohbet edilebilecek ya da fikir alışverişlerinde bulunulabilecek platformlara dönüştürmeye çalışmanın daha faydalı olacağına da vurgu yapan Dinç, şunları söyledi: “Oyunlarda şiddet ve cinsellik çok kullanılıyor. Pokemon GO kavgaları da yaşanabilir. Ama bunun temelinde insanın kodlarına verdiği zararlar var.

Yani 3-5 saat oynadıktan sonra gerçekle sanalı ayırt etme problemi yaşanabiliyor. Sunulan oyunla ilgili bir çerçevenin çizilmesi gerek. Bu konuda çalışmalar yapmış bilim insanlarıyla ortak hareket etmek gerek. Yanı sıra bireyselleşmeye ve yalnızlaşmaya yol açan bu tür oyunlar her ne kadar sokağa çıkmaya yönlendirse de kişiyi nihayetinde arkadaşlarla vakit geçirme gibi asosyalliği engelleyecek farklı etkinlikleri gerçekleştirme yerine asla geçemez” diye ekliyor Dinç.

Dileriz bu Pokemon GO ve türevi oyunlarla alakalı ciddi sorunlarla karşılaşmayız. Bizim de sizlere önerimiz özellikle genç ve çocukları bu tür bağımlılık yapan oyunlarla çok fazla baş başa bırakmak yerine günde belirli bir süre sınırlandırması ile oynanmasına izin verilmeli.