‘Yakında Uzay çarpışmaları yaşanabilir’

Dünya’nın yörüngesindeki uydu sayısının son beş yılda yüzde 40 arttığı, bu nedenle uzayda çarpışmaların yaşanabileceği belirtildi.

Washington Post gazetesinde yer alan Christian Davenport imzalı bir makaleye göre son beş yılda Dünya’nın yörüngesindeki uydu sayısı yüzde 40 artarak 1400’e ulaştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uydu Endüstrisi Birliği Başkanı Tom Stroup, uzaydaki bu yoğunluk nedeniyle çarpışmaların gerçekleşebileceğini ve uzay yörüngesi trafiğini düzenlemek için uluslararası bir yönetmeliğin hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Teknoloji şirketlerinin uzaya düzenli olarak uydu gönderen iletişim sektörünün artan talepleriyle başa çıkmaya çalıştığını kaydeden Stroup “Sözgelimi One Web şirketi 2019 yılına kadar 650 küçük uydunun kümelenebileceği bir cihaz geliştirmeyi planlıyor. Ancak mesele bugün mevcut olan uydu sayısı değil, önümüzdeki beş yıl içinde faaliyete geçirilebilecek uydu sayısı. Zira 5.000 uydunun daha gönderilmesi olası planlardan” dedi.

Stroup ayrıca “Çarpışmaların ve bu nedenle de uzay çöplerinin oluşmaması için uydu ve uzay programları yürüten tüm ülkelerin, Rusya ve Hindistan’ın liderliğinde, bu durumun olası zararlarını önlemek için uzay trafiği kuralları oluşturması gerekiyor” ifadelerini kullandı.