Yahoo 4.8 milyar dolara satıldı

Dünyanın en büyük web şirketi olan Yahoo, 22 yıldır bağımsız olarak yürüttüğü yolculuğunu artık Verizon çatısı altında sürdürecek. Bir süredir gündemde olan söylentiler nihayet resmiyet kazandı ve taraflar arasındaki anlaşma açıklandı. Yahoo’nun Verizon’a satılmasıyla birlikte internetin yayılmaya başladığı dönemdeki şirketler için bir dönemin sona erdiği söylenebilir.

Yapılan açıklamaya göre Verizon Yahoo için 4.83 milyar dolar ödeyecek. Amerikalı telekomünikasyon şirketi bu ödemeyi nakit olarak gerçekleştirecek. Gelen ilk haberler tarafların yaklaşık 5 milyar dolar karşılığında anlaşmaya vardığı yönündeydi. Satışla birlikte Yahoo’nun patentleri, Alibaba hisseleri ve Japonya operasyonu dışında kalan tüm varlıkları Verizon kontrolüne geçiyor.

Verizon Yahoo CEO’su Marissa Mayer’i kadroda düşünmüyor

verizon

Yahoo’nun Verizon’a satışının resmiyet kazanmasıyla birlikte Marissa Mayer’in de Yahoo CEO’luğuna veda etme ihtimali biraz daha yükselmiş oldu. Mayer, Yahoo’yu yeniden ayağa kaldırmak için çeşitli girişimlerde bulunmuş, ancak özellikle de gerçekleştirdiği satın almalar tepkiyle karşılanmıştı. Mayer’in çevrim içi reklam pazarındaki gidişatı durdurmak için yaptıkları da yetersiz olarak değerlendirilmişti.

Verizon geçtiğimiz yılın mayıs ayında da 4.4 milyar dolar karşılığında AOL’u satın almıştı. Yahoo’yu da alarak çevrim içi medya operasyonlarını biraz daha genişleten Verizon’ın iki şirketin belli hizmetlerini birleştirmesi muhtemel gözüküyor. Yahoo ve AOL ile küresel çevrim içi reklam pazarının yüzde 2’sinin kontrolünü kazanan Verizon, halen pazarın zirvesindeki Google’ın oldukça gerisinde bulunuyor. Google küresel çevrim içi reklam pazarının yüzde 31’ini kontrol ediyor. Facebook ise yüzde 12’lik bir pazar payını kontrolünde bulunduruyor.