iPhone 7’nin tek el kullanımına yönelik patenti ortaya çıktı

Apple sadelik üzerine adımlar atmaya devam ediyor. iOS yazılımının arayüzü ile sadelik konusunda büyük beğeni toplayan ve en son olarak iPhone 7‘de 3.5-mm’lik kulaklık girişini kaldıran Apple şimdi de telefonlarının tek el ile kullanımına dair çok önemli bir patent aldı.

Apple‘ın sadeliğe gidişine dair son çıkan habere göre Apple’ın sadece iPhone 7’ler için ve gelecek nesil iPhone’lar için aldığı bir patent gündemde. Patent sayesinde iPhone 7 kullanıcıları telefonlarını tek elle kullanmaya başladığı an itibariyle iOS 10’un arayüzü tek el kullanıma geçecek ve bazı kritik düğmeler, parmakların kolayca basabileceği yerlere konumlandırılacak. Örneğin telefonunuzu sağ elinize aldığınızda, bu kritik tuşlar sağa yaslı olarak konumlanacak, sol elinizdeyken ise sola yaslanacak.

Bu özellikle birlikte iPhone 7’nin 5″lik bir boyuta sahip olacağını söyleyebiliriz. Android’lerde de söz konusu özelliğe benzer tek elle kullanım özellikleri bulunuyor ve genellikle phablet kategorisindeki Android’lerde kullanılıyor. Ergonomiyi artıran bu özellik, iOS 10’da yerleşik bir özellik değil, iPhone 7’nin bir özelliği olarak kalacak.