Ücretsiz Windows 10 yükseltmesi için son günler

29 Temmuz 2015 Windows 10 için doğum tarihi olarak bilinir. Microsoft bu tarihte Windows 7 ve 8.1 PC sahibi olanlar için Windows 10‘u ücretsiz güncelleme olarak sundu. Ücretsiz yükseltme sadece Windows 10 yayınlanma tarihinden itibaren ilk bir yıl için geçerliydi ve zaman içerisinde bu tarihin uzatılacağı konuşulmuştu, ancak Microsoft Mayıs ayında yaptığı açıklama ile ücretsiz yükseltmenin 29 Temmuz 2016‘da sona ereceğini doğruladı.

Bu eğer şimdiye kadar ücretsiz yükseltme hakkından yararlanmadıysanız bunu yapmak için son günleriniz anlamına geliyor. Eğer yapmazsanız, son açıklamaya göre eski PC’lerin Windows 10’a yükseltilmesinde hiçbir indirim yapılmayacak ve eğer yükseltmek isterseniz 119 $ ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca Windows 10 güncellemenizi ileri bir tarih için rezerv etme yolu da mevcut. Eğer Windows 7 ya da 8.1 kullanmaktan çok memnunsanız ama ileri bir tarihte mutlaka Windows 10’a geçmek istiyorsanız 29 Temmuz’dan önce mutlaka ileri bir tarih için yükseltme rezerv etmeniz gerekiyor.

29 Temmuz’dan sonra yeni bir bilgisayar alırken Windows’un eski sürümleri ile gelmediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Piyasada halen Windows 8.1 ile satılan PC’ler mevcut. Bu PC’ler için 29 Temmuz’dan sonra ücretsiz yükseltme mümkün olmayacak.

Windows 10’un yıl dönümünde Microsoft bir çok iyileştirme ile Windows 10 Yıldönümü Güncelleştirmesi getirmeyi planlıyor ve bu güncelleme 2 Ağustos’da yayınlanacak.

Bu arada Windows 10’a ücretsiz yükseltme Windows Telefonlar için henüz bir sona erme tarihine sahip değil. Yani Windows telefonlar ücretsiz olarak yükseltilmeye devam edilebilecek.