Opera Microsoft Edge’yi yeni pil testinde yendi, Microsoft ise bu sayılmaz diyor

Microsoft birkaç gün önce yayınladığı bir video ve makale ile yeni Edge tarayıcının mobil cihazınız için en iyi pil ömrü sağlayan tarayıcı olduğunu göstermişti. Şimdi de Opera yayınladığı test sonuçları ile Edge’yi yenen tek tarayıcı olduğunu iddia ediyor.

Opera’ya göre Microsoft’un sonuçları doğru değil ve hangi ekip yaptıysa Windows üreticilerinin bu testi tekrar yapmasını istiyorlar. Ne yazık ki Microsoft bu testin tam olarak hangi yöntemle yapıldığını sağlamadığı için Opera ekibi kendi testini yapıyor.

Şirket Opera tarayıcıya ait bir geliştirici sürümünü, pil tasarrufu ve reklam engelleme modülünü etkinleştirerek. teste tabi tuttu. Test dünyanın en popüler tarayıcısı Chrome ve Microsoft’un kendi özel bebeği Edge’ye karşı yapıldı. Test ile cihazın pil ömrü gözlendi.

opera-enerji-tasarrufu

Belki de şaşırtıcı değil, Opera 4 saat boyunca sürekli tarama sağladı. Microsoft’un Edge tarayıcısı ise 3 saat 12 dakika ile ikinci sırada yer aldı. Chrome ise 3 saat ile bunları arkadan takip etti.

Bir hatırlatma yaparsak, Microsoft’un testi video yayıncılığı üzerine odaklıydı, Edge 7 saat 22 dakika süre ile performans sağlarken Opera 6 saat 18 dakika ile onu takip etmişti.