Microsoft’un seçkin oyunları nihayet Steam’e geliyor

Giant Bomb’un E3 canlı yayınında gerçekleşen bir tartışmada Xbox başkanı Phil Spencer Microsoft‘un seçkin oyunlarını Windows Mağazası‘nda sunan politikasını bırakıp yakında Steam’e de getireceğini doğruladı.

Xbox ekibi tarafından yapılan değerlendirmeye göre sadece Windows Mağazası‘nda satışa sürülen birçok oyunun (bunlara Quantum Break ve Gears of War: Ultimate Edition da dahil) kötü satış rakamları gösterdiği ortaya konuldu. Spencer yaptığı açıklamada Microsoft’un gelecekte satış işlerinde Steam‘le işbirliği yapacağını duyurdu.

Spencer Microsoft’un seçkin oyunlarının satış performansına dair, “Tamamı tıkırında gitmemiş olsa da iyi gidenler var” dedi: “Forza 6 Apex iyiydi, Quantum Break en iyi PC oyunumuz değildi. Killer Instinct PC’de iyiydi. Gear of War: Ultimate Edition idare ederdi – kesinlikle dersimizi aldık.”

Steam halihazırda Age of Empires II HD ve Halo: Spartan War da dahil birçok Microsoft oyununu barındırıyor. Fakat güncel ya da amiral gemisi oyunlar Steam’de mevcut değil. Halo 2, Gears of War serisi ve Forza serisi henüz Steam’den uzakta.

Microsoft, uyguladığı politikalardan dolayı PC kullanıcıları tarafından oynanamayan Halo serisinin PC versiyonlarının Halo 5 Forge Editor ile beraber PC’ye aktarılması sağlanacak. Ancak en yüksek ihtimal, öncelikle Halo 6’nın PC ve Steam için de gelmesi.