ABD Türkiye’nin savaş sistemlerini bloke etmeye hazırmış

Savaş sanayinde dünyanın zirvesinde yer alan ABD’nin diğer ülkelere sattığı savaş sistemlerini istediğinde etkisizleştirebileceği yönündeki bilgilerin doğru olduğunu gösteren bir bilgi ortaya çıktı. Yunanistan eski dışişleri bakanı Thedoros Pangolos Kardak krizinin üstünden geçen 20 yıl sonra Enikos internet haber sitesine yaptığı açıklamada ABD’nin o dönem her iki ülkenin savaş sistemlerini etkisiz kılmak noktasında kararlı şekilde hazır olarak beklediğini söyledi.

Pangalos, ABD’nin o dönem her iki müttefiki arasında çıkabilecek bir savaşı önlemek için iki ülkeye de sattığı savaş sistemleri bloke etmeye hazır beklediğini belirtti. 31 Ocak 1996’da yaşanan olayda, Yunanistan ile Türkiye arasında Türk bandıralı bir geminin Kardak Kayalıkları’nda karaya oturması sonucu Türk ve Yunan kurtarma ekipleri arasında çıkan anlaşmazlık sonucu bir kriz patlamış ve iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmiştir.

Pangalos paylaştığı bu önemli bilgiye kaynak olarak, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Richard Holbrooke’u gösterdi ve Kardak krizinin yaşandığı kritik anlarda, hayata geçirilen gizli operasyonu Holbrooke tarafından kendisine açıklandığını söyledi. Pangolos, Holbrooke’nin kendisine ABD gemilerinin Türk ve Yunan gemilerini izlediğini ve elektronik olarak bloke edebilecek bir teçhizata sahip olduğunu söylediğini belirtip, “Yani iki ülkenin biri füze atmaya karar vermiş olsaydı, füzeler denize düşecekti. 1996 yılında Kardak’ta bulunan ABD gemileri olası savaşın önlenmesi için her iki tarafın da silah sistemlerini bloke etmeye hazır, kararlı bekliyordu” dedi.