Engebeli araziyi alt edebilmek için algoritma kullanan robot geliştirdiler

Robotlar yeterince zorlu sabit zemin üzerinde yardımsız yürüyebiliyor. Herhangi bir yönde engebeli araziye rast geldiğinde bu durumun üstesinden gelebiliyor. Bunun son örneği Michigan Üniversitesi’nden Jessy Grizzle Oregon Devlet Üniversitesi’nden Jonathan Hurst’ün beraber geliştirdiği Marlo projesi. Bu sistemin öncekilerden en önemli farklı ise bunun hangi ustalıkla başarıldığı: farklı yürüyüş stilleri için farklı talimatlar içeren algoritmalar. Okulun amacı robotik protezlere kod tabanı yerleştirmek.

Engebeli arazide yürüyüş

Analiz edilen veriler kalçada, gövdede ve her iki ayağın dizlerinde bulunan algılayıcılardan geliyor. Marlo, önceden programlanmış 15 ayrı kütüphaneye göre yer örtüsü ya da eğim açısını baz alarak yürüyüş tarzını ayarlayabiliyor.

Marlo’nun hızı ve yönü kullanıcı tarafından tutulan Xbox kontrol cihazı ile belirlenmiştir, ama diğer şeyler – hareket hızı gibi – robot tarafından halledilmekte. Dahası, okul algoritmanın diğer robotlar içinde kullanılabilecek ölçüde genel değerlere sahip olduğunu söylüyor. Böylece yaklaşan robot felaketi daha da yakın. Ekip bu teknolojinin robotik protezlere genişletilebileceğini söylüyor, böylece engelliler için daha rahat yürüme şansı elde edilebilecek.

Holonomik olmayan, belirsiz arazi üzerinde yürüyüş