Windows telefonlar dokunmadan önce parmağınızın nerede olduğunu anlayacak

Microsoft Research ekibi geçen ay gösterilen “pre-touch sensing” sistemine dair bir video yayınladı. Buna göre Windows telefonlar artık siz ekrana dokunmadan önce parmaklarınızı “görme” yeteneğine sahip olacaklar. Bu teknoloji kullanıcının telefonu dış çerçevesinin hangi alanlarından kavradığını tanıyabilmek için kendinden kapasitif dokunmatik ekran ile çalışıyor.

Algılayıcı veriler sayesinde telefonu nasıl tuttuğunuz, hangi kısımları tutmadığınız, parmaklarınızın nerede konumlandığı anlaşılabiliyor. Bu sayede telefonda nereye dokunacağınız önceden tahmin edilebilecek. Böylece yazı yazarken metni seçebileceksiniz ya da ekrana dokunmadan düğmelere tıklayabileceksiniz. Kulağa garip gelebilir ama Microsoft bunun üzerinde çalışıyor. Örneğin bir videoyu izlerken tek elinizle telefonu tutuyorsanız, videoya ait denetim özellikleri ekranın diğer tarafında olacak. Her neyse daha fazlasını Microsoft’un yayınladığı videoyu izleyerek görebilirsiniz, hemen aşağıdan.

Windows Phone dokunmatik sensörler

Microsoft’un bu teknolojiyi piyasaya sürüp sürmeyeceğine dair herhangi bir açıklama henüz yok. Ancak Microosft Android ve iOS piyasasından pay almak istiyorsa daha fazlasını yapmak zorunda.