VPN ve Tor kullanarak cinsel içerikli sitelere girenlere şok

Kullanıcıların kimliklerini gizleyerek web üzerinde gezinmelerine yarayan VPN ve Tor gibi araçlar A.B.D.’de yeni alınan bir yasa ile bazı özelliklerini yitirecek. Buna göre bu araçlar artık kişileri gizlemeyecek.

A.B.D.’de sunulan yeni bir yasa tasarısı webde gizlenmeyi yasaklıyor. Sunulan yasa tasarısı geçerse hukümet yetkilileri artık veri ve kanıt elde etmek için gizlilik sağlayan bu araçlara erişebilecek.

Electronic Frontiers Foundation’dan (EFF) yapılan bir açıklamada, Tor ve VPN kullanıcıları ve akıllı telefonlarında uygulamalar tarafından konumlarının izlenmesini reddeden kişiler bu düzenlemenin sonucunda verilerinin elde edilmesi ve kopyalanması gibi bir risk altında olacaklar.

Yüksek Mahkeme’den sonra şimdi de Kongre’de görüşülecek olan bu yeni yasa tasarısının aynı zamanda zararlı yazılımlardan etkilenen kullanıcıları da etkileyebileceği belirtiliyor. Zira resmi yetkililer bu zararlı yazılımların kaynağını araştırırken ondan zarar gören kullanıcıların verilerine de özel bir erişim sağlayabilecek.