Bilgisayarları rehin alan, dosyaları şifreleyen fidye virüsüne dikkat

Jigsaw adındaki fidye virüsü bulaştığı bilgisayarlarda dosyaları şifreleyerek kullanılmaz hale getiriyor. Karşılığında fidye talep eden virüs herkesin korkulu rüyası oldu. Ödeme yapılmayan her saat için daha fazla dosya şifreleyen virüs, PC’lerini kapatan kişilerin dosyalarını imha ediyor.

Testere filmindeki Jigsaw karakterinden etkilenilerek oluşturulan virüs tam bir gerilim filmi atmosferini bilgisayarınıza taşıyor. Virüs PC’ye bulaştıktan sonra dosyaları şifreliyor, dosyaları serbest bırakmak için Bitcoin üzerinden para talep ediyor, paranın ödenmediği her saat için daha fazla dosya şifreliyor ve 72 saat içinde ödeme yapılmazsa bilgisayardaki tüm dosyaları siliyor.

Bununla da yetinmeyen virüs, bilgisayarın kapatılması durumunda 1000 dosya silmekle tehdit ediyor ve silinen dosyaların geri getirilmesi için 150 $ ödeme talep ediyor.

Virüse karşı şimdilik bir çözüm BleedingComputer platformu tarafından bulunmuş durumda. İşte bulunan çözüm:

Bilgisayarına virüs bulaşan kişilerin önce Görev Yöneticisi’ni açıp çalışan firefox.exe ve drpbx.exe uygulamalarını kapatması gerekiyor. Ardından MSConfig’i başlatıp karşınıza çıkacak listeden %UserProfile%AppDataRoamingFrfxfirefox.exe silinmeli.

Bunlar yapıldığı taktirde bilgisayardaki dosyaların virüs tarafından silinmesi engellenecek.