Ferrari sürmenin püf noktaları

Birçok Ferrari sahibi otomobili sürmenin verdiği hissi severler. Ancak gerçekte bu otomobilin hakkını vererek sürmek çok farklıdır. Bunu öğrenmek isteyenler için şirketin Maranello, İtalya’daki Fiorano pistinde bulunan Scuola Piloti okulu bulunuyor.

Bu küçük ama tarihi pist Michael Schumacher‘in yeteneklerini geliştirdiği pist. Burada 456 Italia aracının bulunduğu bir filo ve hayalindeki arabaları sürmek isteyen müşterilere öğretmeye hazır bekleyen profesyonel yarış sürücülerinden oluşan küçük bir ordu bulunuyor.

Eğitmenler size direksiyon kullanmanın, gaz kesmenin ve fren yapmanın sanatını anlamınıza yardımcı oluyor. Fren, direksiyon kullanımı ve gaz kesme performansınızı hatalarınızın üstüne gitmeniz için Formula 1’deki gibi grafiklerle dahi gösteriyorlar.

Ben direksiyonda gayet iyiydim ama hemen öğrendim ki frenleri tamamen yanlış yapıyormuşum. Köşelere yaklaşırken frene çok sert basıp köşeye gelmek üzereyken de freni kötü bir şekilde bırakıp zaman kaybediyormuşum.

Bunun yerine köşeye yaklaşana kadar bekleyip daha sonra frene sert basıp daha sonra kademeli olarak frenden ayağımı çekmem gerekiyormuş.

Bir turdaki zamanın çoğu fren yapmakla geçiyor. Tipik bir Formula 1 pistinde turun yüzde 13’ünü fren yaparak geçiyor ve bu da 11 saniyeye tekabül ediyor. Hızlı olmanın büyük bir bölümü de doğru bir şekilde fren yapmaktan geçiyor.

Başka bir zayıflığım ise yine köşelerde çok erken güç vermekmiş. Eğitmenim Fausto bana “aşırı agresif” olduğumu belirtti. Size gücü de nasıl kademeli olarak verebileceğinizi öğretiyorlar.

Ancak tekniğiniz üstünde ne kadar çok çalışırsanız o kadar hızlanıyorsunuz. Bu deneyim eğlenceli olduğu kadar aynı zamanda size kendinizi gerçekten geliştirdiğiniz hissini de veriyor. Günün sonunda Fernando Alonso’yla yarışabilirmişim gibi hissettim.