Facebook’un F8 konferansında yenilikler tanıtıldı

Facebook’un geliştiricilere yönelik her yıl düzenlediği F8 konferansı, firmanın önümüzdeki 10 seneye dair yol haritasından birçok duyuruya sahne oldu. Dünyanın bir numaralı sosyal medya devinin ünlü CEO’su Mark Zuckerberg, Live API’dan sohbet bot’larına Facebook’un tüm planlarını duyurdu.

Zuckerberg, WhatsApp ve Facebook Messenger’ın büyümesiyle ilgili ilginç istatistikler de paylaştı. Buna göre Facebook Messenger ve WhatsApp, SMS’i 3’e katladı. SMS üzerinden günde 20 milyar mesaj gönderildiği tahmin edilirken iki uygulama üzerinden günde 60 milyar mesaj gönderiliyor.

Facebook sohbet botları şirketlere işlevsel özellikler sunacak. Facebook’un şirketlere özel Messenger sohbet bot’ları üzerinden otomatik müşteri hizmetleri, e-ticaret kılavuzu, içerik ve etkileşimli deneyimler işlevleri, günün en büyük duyurusuydu. Bu sohbet bot’larının 800’lü numaraların bile yerini alabileceği söylendi. Böylece Messenger’da sohbet robotları dönemine giriyoruz. Faceobook’un yeni bot framwork’ü Bot Engine, Wit.ai’nin çalışmalarını temel alıyor ve geliştiricilere kendi sohbet bot’larını oluşturma olanağı sunuyor.

İşte diğer yenilikler

  • Facebook’un Oculus ile 360 derece sanal gerçeklik dünyasına dalış yaptığını biliyorduk. Şimdiyse firma, sıfırdan geliştirdiği VR kamerasını gösterdi. 17 lensli bu 3D VR kamerası, UFO’ya benziyor ve 4K, 6K ve hatta 8K videolar oluşturabiliyor!
  • Account Kit, push ve alıntı paylaşımı. Facebook, uygulamaları üzerinden para kazanmak isteyen geliştiriciler için yeni geliştirici araçlarını etkinlikte paylaştı.
  • Facebook Live geliştiricilere açıldı. Facebook Live’dan faydalanmak isteyen geliştiricilerin artık kullanabileceği bir API var.

Facebook’un bahsettiği diğer yenilikler arasında Instant Articles’ın tüm yayımcılara açılması, profil videolarını üçüncü parti sitelerde kaydedebilme, bot’lara yönelik “Sponsorlu Mesajlar”, videoların çalınmasını önlemeye yönelik Video Rights Manager ve Facebook Alive var. Tüm bunlar, F8’in ilk gününde ortaya çıkan yenilikler; ilerleyen saatlerde daha fazlasıyla da tanışmaya hazırlanabilirsiniz.