Apple MacBook Air’in sonu gelmiş olabilir

Apple’ın 2016’da yeni bir MacBook Air tanıtmayacağına dair dedikodulara bir yenisi daha eklendi. Teknoloji yazarı Jack March tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Apple’dan bir kaynağın yeni MacBook Air modelleri tanıtılmayacağına dair “güçlü ipuçları” verdiğini ve Apple’ın hafif laptop’larının yolun sonuna geldiğini söyledi. MacBook Air’in bu sene yenilenmeyeceğine dair söylentiler, daha önce de ortaya çıkmış, basitleştirilmiş bir MacBook serisiyle yola devam edilmesinin daha yerinde olacağı söylenmişti.

March’a göre en son MacBook Air’den daha hafif MacBook Pro modelleriyle yakında tanışacağız. Yani bu senenin 13 inç’lik MacBook Pro’su, aslında yıllardır beklenen “MacBook Air Retina” olacak.

Blog yazarı March daha önceki MacBook iddialarında haklı çıkmıştı. Bununla birlikte işe fiyat tarafından bakıldığında Apple’ın Air serisi fiyat bakımından uygun olmasıyla dikkat çekiyor. MacBook Air’lerin giriş modellerine uygun fiyatlarla sahip olunabiliniyor ancak MacBook Pro’ların ucuz olduğunu söylemenin pek imkanı yok. Yani bu tür bir hamle Apple için gereksiz bir risk olabilir. Bir başka olasılık, Apple’ın sadece 11 inç’lik MacBook Air’i üretmekten vazgeçerek, büyük modeli üretmeyi sürdürmesi. Neyse ki olacakları görmek için çok beklememiz gerekmeyecek çünkü MacBook duyurularının Haziran’daki Apple WWDC’de yapılması bekleniyor.