ExoMars uzay gemisi ilk fotoğrafı gönderdi

Kızıl Gezegeni ziyaret edip incelemek için oluşturulan ExoMars misyonunda işler yolunda gidiyor, ama öncelikle fotoğraf alma yeteneklerinin test edilmesi gerekiyordu.

Mars üzerinde büyük planları olan tek ajans NASA değil. Avrupa Uzay Ajansı ESA ve Rusya Federasyonu Uzay Ajansı Roscosmos Mart ayında ExoMars misyonunu uzaya fırlatıldı. Uzay gemisi Kızıl Gezegene doğru yol alıyor. Oraya varır varmaz ilk görevi Mars’ın atmosferini koklamak olacak. ExoMars Ekim ayına kadar hedefine varmayacak, ama bilim adamları onun yeteneklerini test etmek konusunda sıkı çalışıyor, buna yolculuk boyunca fotoğraf çekmek de dahil.

ExoMars’a ait ilk test resmi Perşembe günü ESA tarafından yayınlandı. Resim sabit veya bazı parıltılı materyallere yakın çekim yapılmış gibi görünebilir, ama aslında görünen şeyler Mars yolunda bulunan yıldızlar. Misyonun kamera uzmanı Nicolas Tomas, “Yıldızlar belirli belirsiz görünse de bu ilk resimler oldukça güven verici bulunmaktadır. Her şey Mars’da iyi bilgi elde edeceğimizi göstermektedir.” dedi.

ExoMars özellikle Mars’ın atmosferinde metan gazı aramakla ilgilidir. ESA metanın, gezegen üzerindeki jeolojik ve biyolojik süreçlerle ilgili olabileceğini düşünüyor.