Windows Vista’nın sonu geliyor

Microsoft’un 9 yıl önce piyasaya sürdüğü işletim sistemi Windows Vista bir yıl sonra bir daha resmi bir güncelleme almayacak. Bu durum şaşırtıcı değil, çünkü birçok kullanıcı Vista’yı zaten uzun bir süre önce Windows 7’ye geçmek için bırakmıştı. Aslında bu Microsoft açısından kullanıcıların nihayet Windows 10’a geçişini de oldukça kolaylaştıran bir durum.

Microsoft Vista için sunduğu ana destek bundan dört yıl önce, Nisan 2012’de sonlandırmıştı. Vista bu tarihten beri yalnızca belirli güvenlik güncellemeleri alıyordu. Öyle ki, Internet Explorer’ın yeni sürümleri bile son yıllarda Vista için sunulmamıştı. Artık güvenlik güncellemelerine de son verilmesi kullanıcıların kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasız olmasına ve muhtemelen yeni bir Windows sürümüne geçmelerine neden olacak.

Diğer yandan Windows 10’a geçiş yapmak isteyen Vista kullanıcılarının söz konusu sürümün lisanslı bir kopyasını satın almaları gerektiğini de hatırlatalım. Zira, 29 Temmuz’a kadar devam eden süreçte, Microsoft yalnızca Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına ücretsiz Windows 10 güncellemesi olanağı sunuyor.