Android emojileri baştan aşağı yenileniyor

Android’in harika tasarımlı emojilere sahip olduğu bilinir. Ancak tek önemli şey tasarım değildir. Bazen diğer platformlarda yanlış anlaşılmalara sebep olabiliyorlar. Google’ın duyurduğu Android N’in son geliştirici yapısında emojiler sonunda daha fazla insana benzer şekilde yapılmış. Bu iyi haber, çünkü daha önce çok garip şeyler vardı.

Android N’in ikinci geliştirici önizleme sürümü bugün çıktı ve mühendislik başkan vekili Dave Burke değişiklikleri bir blog yazısında paylaştı. Daha detaylı bir bilgi olarak, Android’in Unicode 9 destekli yeni emojileri artık cilt tonuna göre değiştirilebilecek. iOS kullanıcıları halihazırda bunu yapabiliyorlar.

Burke yazdığı blog yazısında, “Yeni emojilerde geleneksel görünüşten uzaklaşarak daha fazla insana benzeyen emojiler sunmayı amaçladık.” dedi.

Hepsi değişiyor.

android-emoji2

Google uzun süre vasatın altındaki emojilere katlanmak zorunda kaldı. Emojiler çocukların beğeneceği tarzdaydı ve anlamsızdı, tıpkı mikrodalga fırına atılmış lego oyuncakları gibi. Onların bile çeneleri vardı!

android-emoji3

“Polis memuru” daha önce ve güncelleme sonrası cilt tonu değiştirilebilir hali. Şimdi eski polis ile yeni polisi karşılaştıralım. Farkı gördünüz mü? Yeni tasarım gerçekten güzel detaylara sahip. En azından artık sümüklü böcek gibi görünmüyor.

Android’in sonunda kullanıcılarına kendilerini ifade edebilmeleri için daha iyi seçenekler sunması harika. Tabi bunun sadece Google’a ait klavye ile alakalı olduğunu unutmayın. LG, Samsung ve benzeri firmalar kendi klavyelerine sahipler.

android-emoji

Android’in yeni emojileri (üstte) ve Apple iOS’un emojileri (altta)