Windows 10’a geçmek için beş neden

Microsoft’un Windows 10’a yükseltme yapmanız konusundaki agresif bildirimlerinden hoşlanmıyor olabilirsiniz. Şirketin taktikleri sorgulanmaya açık, ama bu Windows 10’un harika bir işletim sistemi olduğu gerçeğini değiştirmez.

Microsoft’un yükseltme bildirimleri olmazsa zaten neden yükseltme yapmanız gerektiğini anlayamazsınız. Doğrusu, gerçekten de kısa süre içinde yükseltme yapmalısınız, çünkü Windows 10’un ücretsiz olduğu zaman dilimi yakında sona eriyor.

Microsoft ücretsiz yükseltmenin sadece ilk yıl mümkün olacağını açıkladı. Windows 10 29 Temmuz 2015 tarihinde piyasaya çıktı, bu da ücretsiz yükseltme için sadece üç ayınız kaldığı anlamına geliyor. Microsoft bunu değiştirmeyi düşünebilir ve ücretsiz yükseltmeyi süresiz olarak ücretsiz yapabilir, ama bu yazıyı yazdığımız sırada hala son tarih Haziran sonu olarak görünüyor.

İşte yükseltme yapmak için birkaç neden.

Çift arayüz yok

Windows 8 işletim sistemlerinin iki farklı kullanıcı arabirimini beraber sunmasının berbat bir yolunun denenmesiydi. Masaüstü kendi başına çok iyiydi. Ama ilk önce Başlangıç ekranına çarpıyordunuz ve tam ekran Windows Mağaza uygulamaları da cazibe kaybı yaratıyordu.

Diğer yandan Windows 10, Windows 8’in başlangıç ekranından yoksundur. Başlat menüsüne geri dönmüş ve modern UI uygulamaları pencere modunda görüntülenerek tüm işletim sistemiyle daha entegre hale getirilmiştir.

Başka kötü arayüz seçimlerinden de Windows 8’den Windows 10’a geçişle vazgeçilmiş durumda. Mesela Windows 8’de ekranın sağ kısmında çıkan The Charms çubuğu (aşağıdaki resimde sağ kısımda görünen siyah menü) da tüm kötü görüntüsüyle Windows 10’dan kaldırılmış durumda.

windows-8