Google’ın sizin hakkınızda neler bildiğini öğrenin

Google sizinle ilgili bir çok bilgiyi yakından takip ediyor. Nasıl ve ne zaman internette gezindiğiniz, kullandığınız arama terimleri, ziyaret ettiğiniz sayfalar (eğer Chrome tarayıcıda, Android cihazınızda hesabınıza giriş yaptıysanız ya da Google aramalarından sayfaya tıkladıysanız.) bunlara dahildir. Google ayrıca bu bilgilerin analizine dayalı demografik kabuller de yapar.

Bu problemden “gizlilik” modunda arama yaparak tamamen kurtulabilirsiniz. Eğer sakıncalı bir şeye (hım!) girecekseniz bu güzel bir seçenek olur. Ama büyük ihtimalle şimdiye kadar yaptığınız aramalarla Google’a hakkınızda çok fazla bilgiyi çoktan verdiniz. Bunların bazıları diğerlerine göre çok kullanışlı da olabilir.

Panik yapmayın. Bunun büyük bir sorun olmasına gerek yok. Google’ın sizin hakkınızda bildikleri yüzeysel şeyler, peki gerçekten de bunların çoğu oldukça sıradan şeyler mi? İnternet reklamcılık tarafından güçlendirilmektedir. Aslında gerçekten almak istediğiniz bir şeyin reklamını görüp o ürüne yönelerek tasarruf etmeyi tercih edersiniz, değil mi? Bir şeyi aradığınız zaman Google ne tür şeylere tıkladığınızı hatırlayarak size daha ilgili sonuçlar vermeye çalışır.

Google’ın sizin hakkınızda ne bildiğini görebilirsiniz ve Google’ın size reklam sunarken kullanmasını istemediğiniz şeyleri silebilirsiniz. İşte bir örnek. Google’dan bir sayfaya girdiniz ve o sayfada birisi Justin Bieber’ın şarkılarından bahsetmiş.

Aslında Justin Bieber’ı hiç beğenmiyorsunuz bile, ama bir anda en sevdiğiniz websitelerde bile Justin Bieber hakkında reklamlar görünmeye başladı. Hemen silin onu!

1. Aşama: Google geçmişine girin

Google hesabınızı giriş yapın ve Google Geçmişi sayfasına gidin.

Büyük ihtimalle aşağıda benim eklediğim ekran görüntüsüne benzeyen bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Gerçi benim aramış olduğum şeyler Justin Bieber’le pek alakalı değil. Yine de onları silmek isteyebilirim.

google-gecmisi
Google geçmişi sayfasında gösterilen arama terimleri.