Tumblr’a da erişim engellendi

Sosyal ağ ve blog sitesi Tumblr engellendi. Hizmet aldıkları telekomünikasyon şirketine ait DNS’leri kulanan kullanıcılar Tumblr’a giremiyor.

İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 05.04.2016 tarihli 2016/1924 D. İş ve / sayılı kararı ile tumblr.com ve altında yer alan tüm sayfalar erişime engellendi. Erişim engeli uygulanmaya başlandı.

Tumblr hakkında bilgiler

Tumblr, ABD bazlı sosyal ağ ve blog sitesidir. David Karp tarafından Şubat 2007’de kurulmuştur. Tumblr’ın benzer türdeki diğer sitelerinden farkı, popüler sosyal paylaşım siteleriyle tam bir uyum içinde çalışıyor olmasıdır.

Beş yıllık süre boyunca reklamsız hizmet veren Tumblr’ın gelir kaynağının büyük kısmını özel temaların satışından alınan paylar ve gönderilerini öne çıkarmak isteyen kullanıcıların ödediği bir dolarlık ücret oluşturuyordu. Site ilk büyük reklam kampanyasını anlaştığı spor giyim şirketi Adidas ile başlattı.

Tumblr, 20 Mayıs 2013 tarihinde Yahoo! tarafından yaklaşık 1.1 milyar dolara satın alınmıştır.

Tumblr 2015 senesinin en hızlı büyüyen sosyal ağı oldu. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini geride bırakan Tumblr, üye sayısını tam 45% oranında arttırdı. Global Web Index’in verilerine göre aktif kullanıcı sayısını 120% arttıran Tumblr, Facebook ve Instagram’ın önüne geçti.