Rwanda tıbbi malzemeleri dronelerle taşımaya hazırlanıyor

Temmuz ayında Rwanda‘nın batısındaki 21 hastaneye ve kliniklere tıbbi malzemeler dronelerle teslim edilecek. Bu özel droneleri şubat ayında ülkenin hükumeti ile sözleşme yapan Amerikan şirketi Zipline üretecek.

Droneler bir SIM kartı vasıtasıyla hedeflerine uçup, malzemeleri kağıt bir paraşütle bırakacak ve ardından üsse geri dönecek. Bu araçlarla 1.6 Kg’a kadar kan ve tıbbi malzeme taşınabiecek, her biri günden 50’den 150’ye kadar teslimat gerçekleştirebilecek ve saatte 290 km hız yapabilecekler.

Bir Afrika ülkesinin gelişmiş ülkelerden daha önce bir drone ulaşım ağı oluşturması kulağa garip gelebilir ama bu hayat kurtarıcı malzeme taşınmasında ülke için önemli bir taşıma yolu olacak. Genelde bu seviyedeki gelişmekte olan ülkelerde trafik yoğun ve yetersiz olmakta. Bu droneler sayesinde 145 km uzaklıktaki bir hastaneye 30 dakikada tıbbi ihtiyaç sağlanabilecek. Teslimat öncesinde hastaneye SMS gönderilerek bilgilendirme yapılacak. Bu sistem daha önce ABD’nin Nevada bölgesinde test edilmişti.

Rwanda drone alt yapısını ülke ekonomisine katkısı olacak şekilde geliştirmeyi planlıyor. Zipline kurucusu William Hetzler The New York Times‘a verdiği demeçte, “ülke öncelikle Doğu Afrika için sonra da tüm Afrika için bir teknoloji merkezi olmak istiyor.” dedi. Zipline için Rwanda bir başlangıç, şirket bu yıl başka Afrika ülkelerine daha drone teslimatı yapacak.